Autosuv.sk

Ostatné

BMW odhalilo druhú generáciu SUV X4

S predajom nového BMW X4 sa začína už v najbližších dňoch. Oproti predchodcovi je väčšie a o niečo ľahšie,
BMW odhalilo druhú generáciu SUV X4

S predajom nového BMW X4 sa začína už v najbližších dňoch. Oproti predchodcovi je väčšie a o niečo ľahšie,

Vynájdenie SUV s karosériou, pripomínajúcou kupé, môžeme pripísať BMW. Model X6 spopularizoval tento typ auta a inšpiroval nielen konkurenciu, ale aj automobilky, vyrábajúce dostupnejšie modely. Na základe úspechov X6 postavilo BMW v roku 2014 jej zmenšeninu s názvom X4. Menší model sa nedokázal v predajoch vyrovnať svojmu väčšiemu súrodencovi. Napriek tomu sa vo svete za ten čas predalo slušných 200-tisíc kusov.

Po štyroch rokoch prichádza nové BMW X4 a bavorská automobilka ho označuje ako novú generáciu. Zmeny nie sú len kozmetické. Vozidlo je postavené na rovnakej platforme ako model X3. Oproti predchodcovi narástlo o 81 mm (54 mm pridal natiahnutý rázvor náprav) do dĺžky a 34 mm pribralo do šírky. Výška sa zmenila len o 3 mm smerom nadol. Väčšie proporcie neznamenajú vyššiu hmotnosť. Konštruktéri ju znížili o 50 kg a ideálne ju rozložili na nápravy v pomere 50:50.

BMW X4
BMW

Oproti X3 má nižšie položené ťažisko, od čoho si BMW sľubuje lepšie jazdné vlastnosti. Technici sa zamerali aj na aerodynamický odpor. Úprava tvaru a využitie aktívnych klapiek pre nasávanie vzduchu umožnilo X4 “rezať“ vzduch s menším odporom. Koeficient odporu vzduchu Cd klesol na hodnotu 0,3. BMW X4 je viac o štýle ako o úžitkových vlastnostiach. Tvar karosérie si vyberá daň na veľkosti batožinového priestoru, ktorý s objemom 525 l nie je etalónom triedy. Nárast rázvoru náprav pridal pasažierom 2,7 cm priestoru navyše pre nohy. Šofér teraz sedí o niečo vyššie a palubná doska sa zas posunula smerom dole. Dotyková obrazovka narástla a s uhlopriečkou 10,25 palca spĺňa dnešný štandard prémiového vozidla. Výrazne väčší je aj príplatkový head up displej. Samozrejmosťou je ovládanie gestami, aj hlasom.

BMW X4
BMW

Pri pohľade spredu nás druhá generácia X4 ničím výnimočným neprekvapila, nechýba typická maska v tvare obličiek a LED svetlá do hmly, integrované do falošného otvoru pre nasávanie vzduchu. Súčasťou štandardnej výbavy sú adaptívne LED svetlá.

Nový model neprináša nič prevratné ani v oblasti pohonu. Pre X4 sú síce novinkou šesťvalce M40i a M40d, pre automobilku však ide už o preverené motory. S predajom nového BMW X4 sa začína na prvých trhoch už v týchto dňoch. Základná cena by mala začínať zhruba na úrovni 48 000 eur.

zdroj: BMW

Tagy

Pokračovať v čítaní