Autosuv.sk

Ostatné

BMW sprevádzkovalo svetelný tunel

BMW uvádza do prevádzky nový svetelný tunel na testovanie svetlometov a vonkajšieho osvetlenia.
BMW sprevádzkovalo svetelný tunel

Nový svetelný tunel BMW je vybudovaný v bývalom sklade dielov v Unterschleißheime neďaleko Mníchova. Konštruktérom a vývojárom umožňuje analyzovať a zdokonaľovať všetky komponenty osvetlenia prostredníctvom presnej simulácie rôznych scenárov na skutočných vozidlách.

Pri vývoji nových svetelných systémov sú počítačové simulácie, samozrejme, základom. Aj napriek obrovskému pokroku v oblasti virtuálnej a zmiešanej reality však zostáva pre inžinierov nepostrádateľné priame vyhodnotenie svetla na skutočnom vozidle.

Svetelný tunel Next meria 132 m a je najdlhším vývojovým zariadením BMW. Skúšobná plocha je široká 22 metrov a konštruktéri tak majú k dispozícii takmer 3 000 metrov štvorcových plochy.

K dispozícii majú štyri rôzne povrchy pre analýzu nových svetiel. Centrálna plocha má asfaltový povrch, ktorý prešiel procesom brúsenia, aby umelo zostarol. Jeho odrazové vlastnosti zodpovedajú vlastnostiam vozovky. Okrem toho je tu povrch pripomínajúci chodník a podlahu podzemnej garáže. K dispozícii je dokonca aj naolejovaná parketová podlaha, ktorá sa používa pri prezentácii vozidiel.

Celý svetelný kanál je natretý špeciálnou matnou čiernou farbou, aby sa zabránilo nežiadúcim odrazom svetla. Na stenách sú namontované lapače svetla, takže miestnosť s výnimkou podlahy svetlo pohlcuje.

Súčasťou vybavenia je aj  plachta, veľká 80 metrov štvorcových. Pomáha pri vyhodnocovaní svetiel, ktoré sú aktívne cez deň - smerové svetlá, denné svietenie. Tunel Next uvádza BMW do prevádzky okamžite.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní