Autosuv.sk

Ostatné

BMW ukázalo dve nové pancierové BMW radu 7 Protection

BMW predstavuje novú generáciu pancierovaných vozidiel v segmente luxusných sedanov.
BMW ukázalo dve nové pancierové BMW  radu 7 Protection

Kombináciu luxusu, komfortu a ochrany ponúka nová dvojica modelov, vychádzajúca z BMW radu 7. Model BMW i7 Protection s plne elektrickým pohonom je ako vôbec prvý pancierovaný sedan na svete skutočným priekopníkom. Poháňajú ho dva výkonné elektromotory a bez akýchkoľvek obmedzení spĺňa všetky požiadavky triedy ochrany VR9, rovnako ako aj nový model BMW radu 7 Protection so spaľovacím motorom.

Vývoj modelov Protection sa sústreďuje okolo jedinečného nového ochranného jadra BMW Protection Core, ktoré zahŕňa pre tento model špecifickú samonosnú konštrukciu karosérie vyrobenú z pancierovej ocele. Následne sa kombinuje s prvkami, ako sú dodatočné pancierovanie podvozka, strechy a pancierové sklá.

Na streche aj spodnej časti karosérie oboch pancierovaných sedanov sa nachádza špeciálne pancierovanie navrhnuté tak, aby poskytovalo maximálnu ochranu najmä pred výbušninami. To znamená, že pasažierov chráni napríklad aj pred útokmi dronov s výbušnými náložami a pred úlomkami rozptýlenými z ručných granátov pri detonácii.

Pri pohľade zvonku odlišuje tieto dva pancierované sedany od bežného modelu BMW radu 7 s balíkom M Sport len niekoľko detailov. Ich diskrétny a do značnej miery nenápadný vzhľad na verejných komunikáciách predstavuje pre osoby vyžadujúce ochranu dodatočný bezpečnostný faktor.

Inovatívny koncept ochrany, použitý pre nové modely BMW i7 Protection a BMW radu 7 Protection, navyše umožnil optimalizáciu ich hmotnosti oproti predchádzajúcim modelom. Úspora hmotnosti má za následok nielen výrazne vyššiu nosnosť, ale mimoriadne pozitívne vplýva aj na jazdné vlastnosti pancierovaných sedanov. Optimalizovaná hmotnosť sa spája so zvýšenou tuhosťou karosérie.

Na zozname štandardných bezpečnostných prvkov pre BMW radu 7 Protection sa nachádza aj samotesniaca palivová nádrž so špeciálnym krytom, ktorý jej umožňuje utesniť sa po zásahu guľkou, čo zabráni strate paliva.

BMW i7 Protection využíva množstvo komponentov prevzatých z pohonného systému v najvýkonnejšom čisto elektrickom sériovom modeli značky, BMW i7 M70 xDrive. Dvojica elektromotorov spolu vytvára elektrický systém pohonu všetkých kolies s kombinovaným výkonom až 400 kW (544 k) a maximálnym kombinovaným krútiacim momentom 745 Nm.

Model so spaľovacím motorom sa spolieha na 4,4-litrový osemvalcový motor s výkonom 390 kW a s krútiacim momentom 750 Nm.

Oba modely sa budú vyrábať v závode BMW Group v Dingolfingu v prepracovanom procese remeselnej výroby. Tieto dve pancierované vozidlá sa verejnosti prvý raz predstavia na medzinárodnom autosalóne IAA Mobility 2023 v Mníchove, pričom dodávky zákazníkom vyžadujúcim špeciálnu ochranu sa začnú v decembri 2023.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní