Autosuv.sk

Ostatné

BMW vyrába vzorky batériových článkov novej generácie

Nové batériové články sa budú používať od roku 2025 v modeloch Neue Klasse.
BMW vyrába vzorky batériových článkov novej generácie

Z výrobnej linky v Parsdorfe začal schádzať malý kúsok budúcnosti: 95 milimetrov vysoký, v tvare valca, s priemerom 46 milimetrov. Toto sú nové vzorky batériových článkov, ktoré sa od roku 2025 budú používať v modeloch Neue Klasse. Vyrábať sa budú v novom Kompetenčnom centre výroby článkov (CMCC) v Parsdorfe.

Vyšší dojazd o 30 %

Batériový článok zodpovedá za základné vlastnosti elektrických vozidiel: dojazd, jazdný výkon a čas nabíjania. Nové okrúhle články BMW špeciálne navrhnuté pre elektrickú architektúru modelov Neue Klasse umožnia výrazné zvýšenie dojazdu špičkového modelu až o 30 percent (podľa WLTP).

Nové okrúhle články BMW majú štandardný priemer 46 milimetrov a dve rôzne výšky 95 milimetrov a 120 milimetrov. V porovnaní s prizmatickými článkami piatej generácie batériových článkov BMW bude obsah niklu v okrúhlych článkoch BMW šiestej generácie vyšší na katódovej strane, zatiaľ čo obsah kobaltu sa zníži. Na strane anódy sa zvýši obsah kremíka. V dôsledku toho sa objemová hustota energie článku zlepší o viac ako 20 percent.

Batéria, pohon a technológia nabíjania vo vozidlách Neue Klasse dostanú vyššie napätie 800 voltov. Okrem iného sa tým optimalizuje dodávka energie do vysokovýkonných nabíjacích staníc s jednosmerným prúdom, ktoré môžu dosiahnuť oveľa vyššiu nabíjaciu kapacitu s prúdom až 500 ampérov – čím sa skráti čas potrebný na nabitie z 10 na 80 percent až o 30 percent.

Recyklácia a nižšia uhlíková stopa

Suroviny patria pri výrobe článkov medzi významné nákladové faktory. V Kompetenčnom centre pre batérie (BCCC) v Mníchove už vyrobili a otestovali prvé batériové články vyrobené zo 100 % recyklovaného a sekundárneho (batériového) katódového materiálu pomocou najmodernejších metód spracovania.

Dodávatelia článkov už dodávajú batériové články s obsahom druhotných surovín (napríklad nikel) z rôznych zdrojov použitých batérií (vrátane výrobného odpadu). Spolu so záväzkom svojich dodávateľov článkov používať pri výrobe iba zelenú energiu z obnoviteľných zdrojov, zníži spoločnosť BMW Group uhlíkovú stopu z výroby batériových článkov až o 60 percent v porovnaní so súčasnou generáciou batériových článkov.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní