Autosuv.sk

Ostatné

BMW začína ponúkať autonómne riadenie Level 3

Vozidlá bavorskej automobilky dokážu prevziať riadenie aj v tme.
BMW začína ponúkať autonómne riadenie Level 3

Autonómne riadenie úrovne Level 3, ktoré umožňuje vodičom zložiť ruky z volantu a dočasne odviesť pozornosť od vozovky, bude čoskoro k dispozícii v novom BMW radu 7. Nová funkcia označená ako BMW Personal Pilot L3 zbavuje v určitých situáciách osobu za volantom úlohy riadiť a ovláda rýchlosť vozidla, vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla a polohu v jazdnom pruhu. Túto novú funkciu možno objednať do nových modelov BMW radu 7 (okrem verzií i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive) od decembra.

Funkcia vysoko autonómnej jazdy, navrhnutá tak, aby prevzala celú úlohu riadenia so schopnosťami na úrovni Level 3, ako ju definuje Society of Automotive Engineers (Spoločnosť automobilových inžinierov — SAE), bude v ponuke iba v Nemecku za cenu 6 000 eur.

Táto inovatívna technológia umožňuje vodičom pri jazde do rýchlosti 60 km/h na diaľniciach so štrukturálne oddelenými vozovkami presmerovať svoju pozornosť na iné činnosti vo vozidle. Vďaka svojim obzvlášť sofistikovaným senzorom ide podľa BMW o prvý systém svojho druhu, ktorý možno použiť aj v tme.

BMW nie je prvou automobilkou s autonómnym riadením 3. stupňa, predbehol ju Mercedes. Bavorský výrobca je však podľa svojich slov prvou automobilkou, ktorá ponúka čiastočne autonómnu jazdu Level 2, kedy možno tiež zložiť ruky z volantu a zároveň autonómnu jazdu Level 3 vo svojom portfóliu.

Zásadný rozdiel medzi úrovňami Level 2 a Level 3 tkvie v tom, že pri úrovni Level 2 (čiastočne autonómna jazda) zostáva zodpovednosť vždy na vodičovi. Vždy, keď sa používa BMW Highway Assistant (Level 2), musia vodiči sledovať, čo sa deje na ceste a byť schopní vždy znova prevziať úlohu riadenia. Toto nepretržite monitoruje inteligentná kamera snímajúca bdelosť vodiča.

BMW Personal Pilot L3 pre autonómnu jazdu úrovne Level 3 vo vozidlách BMW radu 7 dáva vodičom možnosť sústrediť sa na vedľajšie činnosti vo vozidle aj okrem toho, čo sa deje na ceste. V BMW radu 7 s aktivovanou funkciou BMW Personal Pilot L3 budú môcť vodiči napríklad upravovať e-maily, alebo intenzívnejšie telefonovať a to pri jazde až do rýchlosti 60 km/h. Počas jazdy môžu taktiež využívať digitálne služby ako napríklad sledovanie streamovaných videí od rôznych poskytovateľov na centrálnom displeji.

Na displeji za volantom sa podľa aktuálnej situácie zobrazujú symboly, ktoré označujú či je funkcia BMW Personal Pilot L3 práve k dispozícii. Aktivuje a deaktivuje sa tlačidlom na volante. Počas používania funkcie musí byť vodič stále pripravený kedykoľvek prevziať úlohu riadenia – teda hneď, ako si to situácia na ceste vyžiada, alebo keď sa skončí úsek cesty vhodný na použitie funkcie BMW Personal Pilot L3. Vizuálne a akustické signály dajú vodičovi najavo, že musí opäť prevziať kontrolu nad vozidlom. Ak vodič nereaguje podľa potreby, vozidlo sa kontrolovane zastaví.

Okrem kamier dostanú vozidlá vybavené s BMW Personal Pilot L3 aj ultrazvukové a radarové senzory najnovšej generácie a vysoko citlivý 3D lidarový snímač na monitorovanie okolia vozidla a situácie na ceste. Tento balík technológií znamená, že funkcia BMW Personal Pilot L3 pracuje spoľahlivo aj v tme.

BMW je vo svojej tlačovej správe netradične "veľkohubé" a tvrdí, že "súboru takto nadobudnutých vlastnosti sa nevyrovná žiaden konkurent".

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní