Autosuv.sk

Ostatné

Bosch vyvinul elektrický pohon a asistenčný systém pre detské kočíky

Pohonnú jednotku systému tvoria dva tiché elektromotory na zadnej náprave vrátane bluetooth modulu a inteligentného senzorového systému. Senzory, ktoré sa používajú napríklad aj v smartfónoch, merajú okrem iného aj rýchlosť a zrýchlenie kočíka a zároveň posudzujú povrch, po k
Bosch vyvinul elektrický pohon a asistenčný systém pre detské kočíky

Pohonnú jednotku systému tvoria dva tiché elektromotory na zadnej náprave vrátane bluetooth modulu a inteligentného senzorového systému. Senzory, ktoré sa používajú napríklad aj v smartfónoch, merajú okrem iného aj rýchlosť a zrýchlenie kočíka a zároveň posudzujú povrch, po ktorom sa pohybuje.

Sila vetra je na stupni sedem. Vzduch v aerodynamickom tuneli myká detským kočíkom rýchlosťou 60 km/h. Strieška prudko veje, ale kočík sa nepohne z miesta. Pritom ho nedržia ani parkovacia brzda a ani ľudská ruka. Stojí za tým systém eStroller od firmy Bosch. Ide pritom o oveľa viac ako len elektrický pohon. Je to asistenčný systém pre detské kočíky s rozsiahlou komfortnou a bezpečnostnou výbavou: okrem podpory pri tlačení kočíka a funkcie automatického brzdenia sem patria napríklad prepojenie cez aplikáciu pre smartfóny, alarm, ako aj najrôznejšie hightech senzory. Tento nový systém predstavuje vstup spoločnosti Bosch na nový trh. „Systém eStroller Bosch v sebe ukrýva know-how z celej spoločnosti. V otázkach techniky a kvality pre nás pritom platia rovnaké meradlá ako v automobilovom priemysle, vrátane testovania v aerodynamickom tuneli,“ hovorí Dr. Stefan Hartung, člen predstavenstva spoločnosti Bosch a vedúci divízie Mobility Solutions. Tento variabilný systém Bosch sa rovnakou mierou hodí pre kočíky pre jedno dieťa, súrodenecké kočíky aj kočíky pre dvojčatá. Prvýkrát ho použije začiatkom roka 2020 švédsky výrobca detských kočíkov Emmaljunga. Plánuje sa spolupráca s ďalšími výrobcami.

Bosch

Pri zrýchľovaní a brzdení pomáhajú dva elektromotory

Dopyt po elektrickej podpore pre detské kočíky rastie. Otázky komfortu a bezpečnosti predstavujú dôležité kritériá pri nákupe detského kočíka pre deväť z desiatich rodičov. To vyplynulo z reprezentatívnej ankety Bosch, vykonanej medzi ženami a mužmi s dieťaťom vo vekovom rozpätí nula až štyri roky a tiež medzi nastávajúcimi rodičmi. „Spoločnosť Bosch chce, aby jej riešenia týkajúce sa mobility ponúkali pomoc ešte predtým, ako dieťa začne chodiť. Firma chce priniesť inteligentnú mobilitu do všetkých oblastí života,“ hovorí Hartung. Pohonnú jednotku systému tvoria dva tiché elektromotory na zadnej náprave vrátane bluetooth modulu a inteligentného senzorového systému. Senzory, ktoré sa používajú napríklad aj v smartfónoch, merajú okrem iného aj rýchlosť a zrýchlenie kočíka a zároveň posudzujú povrch, po ktorom sa pohybuje. Pomocou algoritmov dokážu v zlomku sekundy zistiť, čo chce mama alebo otec urobiť. Pri jazde do kopca pomáhajú motory tlačiť podobne ako v prípade elektrobicykla. Keď ide kočík z kopca, automaticky zabrzdí. Ak by rodičia kočík pustili, motorová brzda zabráni, aby kočík bez brzdenia odišiel a elektromechanická aretácia (EMA) zapojí parkovaciu brzdu. Systém eStroller si vystačí bez dodatočných spínačov alebo tlačidiel na rukoväti – prístup typický pre Bosch: maximálne technické nároky v kombinácii s používateľsky príjemnou obsluhou.

Bosch

Elektrická podpora však nezvyšuje len komfort a bezpečnosť, ale zlepšuje tiež ergonómiu kočíka. Spoločnosť Bosch v používateľských testoch zistila, že sa dá pomocou systému eStroller rozhodujúcim spôsobom zlepšiť držanie tela rodičov: do kopca, v neschodnom teréne alebo pri protivetre je nutné vynaložiť výrazne menšiu silu. Samobrzdiaci elektropohon z kopca citeľne uľaví chrbtici. Tiež pri tlačení jednou rukou prináša jasné výhody vďaka svojej podpore riadenia. Dajú sa napríklad ľahšie zvládať zákruty. Okrem toho pomáha pohonný systém udržať stopu pri prechádzaní šikmých plôch. Rodičia nakoniec tlačia kočík naozaj často jednou rukou, napríklad keď súčasne držia za ruku staršieho súrodenca.

Prepojenie s inteligentným telefónom cez bluetooth

Silu elektrickej podpory možno regulovať v troch stupňoch pomocou príslušnej aplikácie pre smartfóny (dostupné pre Android a iOS). Tá komunikuje cez bluetooth so systémom eStroller. Aplikácia navyše zobrazuje stav naplnenia vyberateľnej batérie a včas používateľov upozorní, že sa blíži k jej vybitiu. Praktická a ľahká Li-Ion batéria 18 V je uložená v uzamykateľnom priestore. Ide o rovnakú batériu, ktorá sa používa v štandardných elektrických náradiach Bosch, ako sú napríklad akumulátorové skrutkovače. Znamená to, že batéria kočíka sa dá použiť na napájanie ďalších zariadení. V prípade potreby je rýchlo poruke náhradná batéria. Plne nabitá batéria – čas nabíjania je približne dve a pol hodiny – zabezpečí v závislosti na stupni využitia a hmotnosti kočíka dojazd až 15 kilometrov. Cez USB rozhranie môžu rodičia navyše nabíjať svoj smartfón. Pomocou aplikácie je rovnako možné aktivovať alarm. Napríklad v prípade, že rodičia nechajú stáť kočík pred kaviarňou. Ak sa pokúsi neoprávnená osoba kočík odviezť, zobrazí sa za podmienky existujúceho bluetooth spojenia výstraha na smartfóne. Navyše na kočíku zaznie alarm z integrovaného reproduktora a parkovacia brzda sa opäť automaticky zabrzdí. Ak by batéria cestou niekedy predsa len došla, možno kočík používať ďalej ako bežný detský kočík bez toho, aby ste pocítili odpor motora.

zdroj: TS: Bosch

Tagy

Pokračovať v čítaní