Autosuv.sk

Ostatné

Cena žltých áut klesá najpomalšie, má to však háčik

Cena čiernych áut klesá výrazne rýchlejším tempom ako cena žltých áut.
Cena žltých áut klesá najpomalšie, má to však háčik

Aký vplyv má farba na pokles ceny vozidla? Odpoveď na túto otázku hľadala spoločnosť iSeeCars. Analyzovala pritom predaj 5,3 milióna nových a 700-tisíc jazdených áut medzi rokmi 2017 až 2020. Zamerala sa na 13 najčastejších farieb a sledovala pokles hodnoty vozidiel s konkrétnou farbou. Prekvapivo sa v rebríčku najlepšie umiestnila žltá farba. Autá s týmto lakovaním stratili počas troch rokov v priemere len 20,4 % zo svojej hodnoty. 

Na opačnom konci rebríčka je zlatá farba, pri ktorej bol za rovnaké obdobie zaznamenaný pokles ceny o 45,6 %. Za bezpečné v tomto ohľade sa pritom všeobecne považujú farby, ktoré prevažujú, teda biela, čierna a strieborná. "Žltá nie je najžiadanejšou farbou pre širokú verejnosť, ale je veľa ľudí, ktorí chcú žlté jazdené auto v porovnaní s počtom objednaných (nových) žltých áut, to robí jazdené žlté autá žiadanejšími," vysvetlil dôvod úspechu žltých áut na trhu s jazdenými vozidlami analytik Karl Brauer.

Farba Pokles ceny v % Farba Pokles ceny v %
Žltá 20,4 Strieborná 37,6
Bežová 22,8 Biela 38,0
Oranžová 27,1 Čierna 38,4
Zelená 31,3 Fialová 41,2
Sivá 36,4 Hnedá 42,1
Červená 36,9 Zlatá 45,6
Modrá 37,0 Priemerný pokles 37,6

Minca má však dve strany a na úspech žltých áut sa inak pozerá analytik spoločnosti J.D. Power, Tyson Jominy. Podľa neho je po značke a konkrétnom modeli najdôležitejšia výbava. Pri hodnotení vplyvu farby na cenu vozidla to nevidí tak jednoznačne, ako ukazuje analýza iSeeCars. 

Keď si zoberieme žlté a biele Porsche 911, tak si obe držia cenu bez výraznejšieho poklesu. Priemerná cena všetkých bielych áut však klesne rýchlejšie, lebo na cestách jazdí výrazne viac obyčajných bielych áut, ktoré rýchlejšie strácajú na cene. Pomer výnimočných žltých áut a obyčajných žltých áut je iný (naklonený viac v prospech výnimočných áut), a tak ich priemerná cena klesá pomalšie.

Pre zistenie reálneho vplyvu farby na cenu jazdeného vozidla by sme preto museli špecificky porovnávať konkrétne modely - modré Porsche 911 so žltým, či čiernu Toyotu RAV4 s modrou, ideálne v rovnakej špecifikácii.

Zdroj:  iSeeCars.com a Autoweek

Pokračovať v čítaní