Autosuv

Ostatné

Cestovanie s deťmi - rady a tipy

Zásadou cestovania s deťmi je maximálna bezpečnosť. Dbajte o kvalitnú detskú sedačku, správne uloženú batožinu, či dostatočné zásoby jedla a tekutín.
Cestovanie s deťmi - rady a tipy

Základom každej úspešnej jazdy je bezpečnosť. Na tú sa oplatí myslieť už pri výbere detskej sedačky. Ideálne je zvoliť si takú, ktorá dominuje v testoch bezpečnosti. Nepodceňujte ochranu ani pri väčších deťoch, pre ktoré je najvhodnejší podsedák s chrbtovou časťou. Ten totiž chráni aj hlavu a krk dieťaťa pri prípadnom náraze. Je dôležité, aby bola sedačka pohodlná a dieťa neotláčala. Bezpečnostný pás by mal preto prechádzať cez rameno, nie cez krk. Správne vybratá sedačka tiež dieťaťu drží hlavu, keď zaspí.

Bezpečnosť a plynulosť jazdy môže vodič zvýšiť aj tým, že si vopred naplánuje trasu. Pokiaľ využíva infotainment online, dokáže mať aktualizovanú situáciu na cestách k dispozícii non-stop a navigácia mu v prípade zápchy alebo nehody obratom ponúkne najvhodnejšiu trasu.

K maximálnej ochrane a bezpečnosti posádky môžete prispieť aj riadnym zabezpečením batožiny. Na jej upevnenie v kufri je možné využiť špeciálne prispôsobený sieťový program, ktorý všetky tašky a iné príslušenstvo udrží presne tam, kde patria. Zároveň je dobré zatiahnuť vrchný kryt kufra a nemať pohodené veci vo vnútri kabíny, aby pri náraze alebo prudkom brzdení neprišlo k zbytočným zraneniam.

Niečo pod zub dokáže zachrániť situáciu

Pri cestovaní s deťmi sa vždy oplatí mať po ruke tekutiny a niečo chutné k zahryznutiu. Dobrým riešením je prenosná chladnička, vďaka ktorej vydrží jedlo čerstvé až do cieľa. Po ceste si tak s deťmi môžete naplánovať príjemný piknik namiesto zastávky na čerpacej stanici. Deti zároveň dostanú šancu sa vybehať a dlhšia cesta tak pre ne bude znesiteľnejšia.

Malé vychytávky, veľké veci

Prax hovorí, že niekedy aj drobnosť dokáže zachrániť celú dovolenku. Pokiaľ máte potomkov už trochu väčších, nezabudnite na praktické vrecká, ktoré sa môžu umiestniť na predné sedačky. Viete do nich pripraviť knižky, niečo malé pod zub, vlhčené vreckovky pre prípad nehody. Nemusíte tak nečakane hľadať najbližšie parkovisko, aby ste takéto drobnosti vyriešili. Dieťa si danú vec dokáže jednoducho vybrať samé. Pokiaľ ste pri kúpe auta nemysleli na špeciálne tónované sklá alebo vyťahovacie roletky, nezabudnite si zabezpečiť slnečné clony. Nepríjemné ostré slnko dokáže už tak unavené dieťa ešte viacej rozladiť.

Hlavne pri dlhších trasách sa oplatí zabezpečiť si odpadkový kôš do dverí. Papieriky, obaly a iné drobnosti tak nebudete musieť zbierať po celom aute. Ak si ho nestihnete zadovážiť, pripravte dozadu aspoň igelitové vrece na odpadky, ktoré na konci cesty poľahky zbalíte a vyhodíte. Aj keď tablety a smartfóny by deti mali používať s mierou, niekedy pekná rozprávka, alebo dokument doslova pomôže „prežiť pár posledných kilometrov“. Praktický držiak na multimédiá sa dá umiestniť pod hlavovú opierku predného sedadla a odpadáva riziko, že tablet vypadne z ruky a poškodí sa.

Zdroj: Škoda

Pokračovať v čítaní