Autosuv.sk

Ostatné

Čínsky GAC ukázal prototyp motora na tekutý amoniak

Motor na amoniak je ďalšou z alternatív, ako znížiť emisie CO2 v doprave. Čínskemu výrobcovi sa podarilo prekonať problémy s nízkou horľavosťou amoniaku.
Čínsky GAC ukázal prototyp motora na tekutý amoniak

Čínskou vládou vlastnená automobilka GAC predstavila prototyp spaľovacieho motora na kvapalný amoniak. Ide o prvý motor na amoniak vyvinutý pre osobné vozidlá. Doteraz sa táto technológia využívala pri veľkých nákladných autách a kontajnerových lodiach.

Výhodou amoniaku ako paliva pre spaľovacie motory je výrazné zníženie emisií CO2. Naopak problémom sú vysoké emisie oxidov dusíka, ale aj slabá horľavosť. Čínskej automobilke GAC sa podarilo vyrovnať s týmito prekážkami a vyvinuli dvojlitrový motor s výkonom 120 kW. Podľa GAC motor spaľuje amoniak bezpečne a efektívnejším spôsobom. V porovnaní s konvenčnými palivami produkuje o 90 % emisií CO2 menej.

"Prekonali sme akútne problémy, keď je ťažké rýchlo spáliť amoniak a použili palivo v automobilovom priemysle," povedal Qi Hongzhong, inžinier z výskumného a vývojového centra GAC ​​v Kantone v Číne. Problémov ostáva rovnako ako pri vodíkových spaľovacích motoroch viacero, od výroby až po nedostatočnú infraštruktúru.

Tagy

Pokračovať v čítaní