Autosuv.sk

Ostatné

Citroeny "kačica" zavítajú na hrad Modrý Kameň

Slávne kačice a ich hrdých majiteľov aj v dobových kostýmoch si budete môcť pozrieť už počas najbližšej soboty 4.septembra 2021 na hrade Modrý Kameň.
Citroeny "kačica" zavítajú na hrad Modrý Kameň

22. medzinárodný zraz slovenského Citroën 2CV klubu sa bude konať v prvý septembrový víkend v okrese Veľký Krtíš. Hlavným miestom, kde sa môžu záujemci stretnúť s kolónou týchto veselých a hravých áut, bude okolie hradu Modrý Kameň, ktorý sa stane na krátky čas „domovskou stanicou“ tohto ikonického modelu.

"Kačičky" v múzeu hračiek

Stretnutie na nádvorí hradu bude do určitej miery symbolické, pretože hrad je miestom stálej expozície Slovenského národného múzea - Múzea bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň.

Citroën 2CV je výrazný model - nielen vďaka svojej koncepcii a jednoduchým technickým riešeniam, ale aj vďaka hravosti a radosti, ktorú šíri všade tam, kde sa objaví. Pri prejazde po slovenských cestách sa za pestrofarebnou kolónou "kačíc" otáčajú hlavne rodiny s deťmi, autá sa totiž pri jazde zábavne nakláňajú a sem-tam zatrúbia. Aj preto bude stretnutie "kačičiek" výbornou príležitosťou na symbolické obohatenie expozície Múzea hračiek aj o modely autíčiek s dvojitým šípom na kapote.

Ikonické modely z produkcie francúzskej značky si iste nájdu svojich malých obdivovateľov pri návšteve múzea, či už to budú miniatúry tých starších modelov – 2CV, Mehari, DS, HY, .. alebo niektoré modely z aktuálnej ponuky značky.

Vyrábali sa vyše 40 rokov

Existuje len málo áut, ktoré dosiahli takú popularitu, ako slávne „kačice“, ako sa familiárne Citroënom 2CV zvykne hovoriť. Francúzi ich prototypy počas druhej svetovej vojny takmer zázračne uchránili pred Nemcami a po nej vďaka nim dokázali v najťažšom období motorizovať krajinu. A tieto univerzálne lacné auta, vyrobené tak, aby vydržali veľa, neprežili napokon len dekádu alebo dve, ale s minimálnymi zmenami sa napokon vyrábali vyše 40 rokov, pričom posledné zišli z výrobných pásov až v roku 1990. A sú tu s nami až dodnes.

Ich produkciu nezastavili ekonomické turbulencie, nepadli za obeť politickým zmenám a nezastaví ich ani súčasná koronakríza. Tá opäť nič nezmenila na tom, že už počas najbližšieho víkendu sa uskutoční 22. medzinárodný zraz Citroën 2CV klubu Slovakia – a bude prístupný aj širokej verejnosti.

Slávne kačice a ich hrdých majiteľov aj v dobových kostýmoch, rovnako ako aj niektoré ďalšie historické autá, ktoré boli míľnikmi už vo vyše storočnej histórii tejto francúzskej automobilovej značky, si budete môcť pozrieť už počas najbližšej soboty 4. septembra 2021 na hrade Modrý Kameň a počas víkendu aj na cestách v okrese Veľký Krtíš. 

Tagy

Pokračovať v čítaní