Autosuv.sk

Ostatné

Consumer Reports: Najspoľahlivejšia je Mazda a všeobecne "Japonci"

Prvú trojku najspoľahlivejších značiek ovládli Japonci. K Mazde sa pridala Toyota, Lexus a na piatom mieste ich dopĺňa Honda.
Consumer Reports: Najspoľahlivejšia je Mazda a všeobecne "Japonci" Mazda

Nezávislá nezisková organizácia Consumer Reports pravidelne hodnotí kvalitu áut na základe prieskumu zákazníkov. Tento rok získala údaje o 329 000 vozidlách, vyrobených medzi rokmi 2000 až 2020. Prieskum je zameraný na trh v USA, ale dáva nám obraz aj o značkách, predávajúcich svoje modely v Európe. Consumer Reports sa majiteľov áut pýtal na prípadné problémy počas posledných 12 mesiacov. Do štatistiky nie sú zahrnuté poruchy, ktoré vznikli z dôvodu dopravných nehôd, ani návštevy servisu z dôvodu zvolávacej akcie.

Prvú trojku ovládli Japonci

Na prvom mieste sa s najlepším hodnotením umiestnila Mazda. K modernizácii svojich modelov pristupuje konzervatívne a spolieha sa skôr na overené technológie. Medzi jej najspoľahlivejšie vozidlá patrí Mazda MX-5 a Mazda CX-30. Prvá trojka v hodnotení výrobcov je čisto japonská, keď po Mazde nasleduje Toyota a Lexus. Po Buicku sa na piatom a šietom mieste umiestnili Honda a Hyundai. Spoľahlivosť im zlepšujú najmä modely Honda HR-V, Hyundai Kona a Tucson, ktoré v Európe dobre poznáme.

Kia spadla, Audi stagnovalo

Audi obhájilo vlaňajšiu 14. priečku. Problém mu spôsobili nové a modernizované modely Q3, Q8 a elektromobil E-tron. Naopak, pomohli mu modely A6, Q5 a staršie, ale spoľahlivé vozidlá A4 a A5. Výraznejší prepad na 16. miesto zaznamenala Kia. Dôvodom je najmä problém s prevodovkou s plynule meniteľným prevodom v modeloch Forte a Soul. Celé poradie nájdete na stránke Consumer Reports.

Pokračovať v čítaní