Autosuv

Ostatné

Dashcam u nás a u susedov. Kde všade je legálny? (archív)

Problematika palubnej kamery a názory jednotlivých krajín na túto tému nie sú v Európe rovnaké. Na to, čo je niekde považované za prvok bezpečnosti, sa inde pozerá ako na narušovanie súkromia. Ako sa na otázku súkromia a používanie dashcamov pozerajú naši susedia.
Dashcam u nás a u susedov. Kde všade je legálny? (archív)

Problematika palubnej kamery a názory jednotlivých krajín na túto tému nie sú v Európe rovnaké. Na to, čo je niekde považované za prvok bezpečnosti, sa v iných krajinách pozerá ako na narušovanie súkromia. Ako sa na otázku súkromia a používanie dashcamov pozerajú naše susedské štáty dnes?

Vo väčšine krajín je takzvaný dashcam povolený. Pred pár rokmi ste však v Rakúsku mohli dostať pokutu už za to, že ho máte v aute. A to nemusel byť ani zapnutý.

Rakúsko: Je to na dlhé lakte

Na jednej strane v Rakúsku podliehajú všetky napevno nainštalované kamery, ktoré zachytávajú verejné priestranstvá oznamovacej povinnosti a vyžadujú si registráciu. Podľa OAMTC (rakúsky zväz motoristov) ale kamery na vozidle nie sú vyslovene zakázané. Hlavný právnik tohto zväzu, Martin Hoffer, však upozorňuje, že akékoľvek zverejňovanie materiálov, kde sú rozoznateľné osoby alebo vozidlá na základe evidenčného čísla, je protizákonné. Skutočnosť je jednoducho taká, že v Rakúsku sa úrady nevedia dohodnúť, či by kamery mali povoliť, alebo zakázať. Niektoré zdroje dokonca hovoria o tom, že v najhoršej možnej situácií môžete dostať pokutu až 10 000 eur, ak vás chytia prvýkrát, a až 25 000 eur, ak vás chytia znova.

Česká Republika: Iba pre seba

V Česku majú túto problematiku podchytenú o niečo konkrétnejšie. Záznam môžete zhotovovať len pre vlastnú potrebu, potrebu obhajoby alebo dokázania viny spoluúčastníka dopravnej nehody. V žiadnom prípade ale nie verejne! Akékoľvek uverejnenie tváre, či evidenčného čísla podlieha aj v Českej republike prísnym zákonom o ochrane súkromia. Situácia je teda takmer podobná ako v Rakúsku, no tu nie je šedá zóna, kde by úrady neboli zjednotené. V Česku si teda kameru nechajte pokojne zapnutú.

Poľsko: Malo by byť bez problémov

O tom, ako sa na situáciu pozerá Poľsko, nie je príliš veľa zdrojov. Ak ale na nejaké natrafíte, hovoria, že používanie a hlavne zverejňovanie musí podliehať zákonom o ochrane súkromia a osobných údajov. Preto, ak by ste chceli zverejniť video, takisto dbajte na to, aby z videa nebolo možné určiť, kto je na obraze a akú značku má auto.

Ukrajina: Radšej si ju vezmite

Na Ukrajine platia veľmi podobné zákony ako v predošlých krajinách. Neodporúča sa zverejňovať konkrétne tváre a čísla. Zatiaľ, čo v predošlých krajinách bola palubná kamera skôr neželaná alebo tolerovaná, na Ukrajine vám naopak môže prísť veľmi vhod. Ukrajina nezažíva práve svoje najlepšie obdobie a celková politická a ekonomická situácia má za následok chudobu. V realite sa to odráža hlavne v pokusoch o poistné podvody. Iste ste na internete videli videá, kde človek skočí na auto, rozbije čelné sklo alebo iba sebe hlavu za účelom vyplatenia poistky. Tento scenár je veľmi rozšírený práve na Ukrajine. Vašu dovolenku podobný zážitok iste veľmi znepríjemní, no na základe dôkazu, akým môže byť práve videozáznam, aspoň nedôjde k zbytočným prieťahom.

Maďarsko: Áno, ale...!

V Maďarsku smiete používať palubnú kameru pre svoje osobné účely. Čo si miestna legislatíva predstavuje pod týmto pojmom, je však veľmi presne špecifikované. Dash cam môžete používať, iba ak zaznamenáva v nízkom rozlíšení a nízkom počte snímok za sekundu, ak sú dáta po piatich pracovných dňoch vymazané, a ak sú zabezpečené proti zneužitiu treťou osobou. Dávajte si teda pozor a pred vstupom na maďarskú pôdu nezabudnite odstaviť auto a pohrať sa s nastaveniami vašej kamery.

Slovensko: Pokojne

Zákon na našom území nezakazuje používanie palubnej kamery na osobné alebo preukazovacie účely. Pri prípadnom zverejnení ale treba dodržať zásady ochrany súkromia. Dbajte na to, že táto kamera nesmie narušovať zorné pole vodiča a ani odpútavať pozornosť od bezpečnej jazdy. Ak splníte tieto zákonom stanovené podmienky, môžete vašu kameru bezpečne používať. Dávajte však pozor na to, aby ste nenatáčali konanie osôb a ich správanie na verejnosti. To je totiž možné iba s ich súhlasom.

Belgicko: Oznamovacia povinnosť...

AK používate dash cam v Belgicku, záznam môžete zhotovovať iba na súkromné účely. Akékoľvek jeho šírenie je v rozpore s ochranou osobných údajov. Video si teda môžete robiť do rodinnej videotéky alebo za účelom objasňovania priestupkov na cestách. Ak sa rozhodnete predložiť ho ako dôkazový materiál, musia byť o tejto skutočnosti upovedomené všetky zúčastnené strany.

Francúzsko: Osobná potreba

Nie je prekvapením, že legislatíva ohľadom palubných kamier je v členských štátoch Európskej únie veľmi podobná. Využívanie palubnej kamery vo Francúzsku je preto tiež povolené iba na osobné účely alebo zhotovovanie dôkazového materiálu. V prípade dôkazov toto video môže byť poskytnuté iba polícií. Kamera ďalej nesmie zamedzovať výhľad vodičovi.

Nemecko: S cenzúrou

V Nemecku si video budete chcieť robiť. Ak máte radi rýchlosť, tamojšie diaľnice môžu poslúžiť ako zdroj adrenalínového zážitku, ale aj perfektného videa na internet. Pozor však na úrady. Takéto video môžete zverejniť len vtedy, ak nebude zachytávať žiadne cudzie poznávacie značky alebo tváre. Na prerazenie na YouTube by ste sa preto mali dobre naučiť, ako sa robí cenzúra.

Luxembursko: Jednoznačne nie!

Legislatíva v jednej z najmenších európskych krajín je síce prekvapujúca, no hovorí jasne. Palubnú kameru môžete mať, no nesmiete ju používať. Pri prejazde Luxemburskom si preto tú svoju skryte radšej do odkladacieho priečinka.

Portugalsko: Absolútny zákaz

Portugalsko je proti palubným kamerám azda najnevraživejšie. Podľa tamojších zákonov totiž takúto kameru nesmiete ani vlastniť. Znamená to, že právne dôsledky môže mať pokojne už to, že vám ju nájdu pohodenú v aute. Tú svoju si preto radšej nechajte doma.

Švajčiarsko: Podmienky na používanie, ktoré nemôžete splniť

Legislatíva vo Švajčiarsku je azda jednou z najkomplikovanejších a pripomína knihu Hlava 22. V princípe je totiž používanie palubnej kamery povolené. Záznam si však môžete zhotovovať, iba ak splníte niekoľko dôležitých podmienok. Prvou je zákonný dôvod. Ak si teda robíte video iba pre zábavu alebo ako dokumentarista, porušili ste ju hneď. Ďalšou podmienkou je, že subjekty na videu musia vedieť o tom, že ich nahrávate. Čo sa prakticky nedá splniť bez toho, aby ste svoje auto oblepili obrovským nápisom "Používam dash cam." Aj vtedy by splnenie podmienky mohlo byť diskutabilné. Ďalšou podmienkou je splnenie princípu proporcionality. Ten hovorí o tom, že by ste mali nahrávať iba relevantné udalosti. Hodiny bežnej pokojnej jazdy sú teda nahrané viac menej nelegálne. Inými slovami, pri objasňovaní priestupkov sa radšej spoľahnite na švajčiarsku políciu a kameru ani nezapínajte.

Povolené bez obmedzení

Prakticky bez obmedzení môžete palubnú kameru používať v Dánsku, Bosne a Hercegovine, Taliansku, Malte, Holandsku, Srbsku, Španielsku a Švédsku.

Pre zobrazenie nášho testu palubnej kamery Niceboy PILOT XR KLIKNITE SEM!

 

Zdroj: oeamtc.at, sme.sk, auto-kamera.cz, privacy-europe.comwhich.co.uk

Tagy

Pokračovať v čítaní