Autosuv.sk

Ostatné

David Beckham investoval do netradičnej automobilky Lunaz

Spoločnosť Lunaz nie je klasickou automobilkou vyrábajúcou vozidlá. Zameriava sa na upcykláciu, teda "vdychovanie" nového života starým autám.
David Beckham investoval do netradičnej automobilky Lunaz

David Beckham sa pripojil k investorom ako Reuben či Barclay a investoval do spoločnosti Lunaz, v ktorej teraz vlastní 10 % akcií. Podrobnosti o finančnej transakcii ostali utajené. V každom prípade Lunaz nie je klasickou automobilkou, ale spoločnosťou venujúcou sa upcyklácii historických vozidiel. V praxi to znamená, že zoberie historické vozidlo a prerobí ho na elektromobil, spĺňajúci dnešné štandardy. Tejto činnosti sa venuje od roku 2019 a s pomocou investorov sa chce posunúť smerom k sériovej výrobe. Neplánuje však vyrábať vlastné autá.

Spoločnosť Lunaz bude mať po rozšírení tri divízie. Divízia Lunaz Design sa bude naďalej venovať historickým autám a ich elektrifikácii. Druhá divízia Lunaz Applied Technologies sa bude vo veľkom venovať upcyklácii priemyselných vozových parkov. Zo začiatku sa zameria najmä na veľké nákladné vozidlá ako kamióny, smetiarske či hasičské autá.

Lunaz podľa vlastných vyhlásení predĺži život až pre 70 %  častí a materiálov z pôvodnej hmotnosti auta. Pre zákazníkov to má byť výhodné najmä z pohľadu nákladov. Napríklad na celkových nákladoch (kúpa, prevádza, recyklácia) ušetrí majiteľ vozidla na odvoz odpadu približne 43 % v porovnaní s tým, keby kúpil nové porovnateľné elektrické vozidlo.

Ako už názov Lunaz Powertrain prezrádza, tretia divízia sa bude venovať ďalšiemu vývoju vlastného elektrického pohonu. Šéfom divízie je Jon Hilton, ktorý bol v pozícii technického riaditeľa pri zisku troch titulov majstra sveta F1. Elektrický pohon spoločnosti Lunaz je modulárny. To znamená, že ho možno prispôsobiť pre vozidlá rôznych veľkostí a určenia. Svoju veľkú obchodnú príležitosť firma vidí najmä na konci dekády, odkedy mnohé veľké mestá zakážu vjazd automobilom so spaľovacím motorom. Dopyt po upcyklácii a elektrifikácii existujúcich vozidiel by mal výrazne vzrásť.

Obrázky

Pokračovať v čítaní