Autosuv.sk

Ostatné

Do aukcie v Británii mieri Trabant P601 aj monopost F1

Havarovaný Defender z "bondovky" Spectre, Trabant, či Audi RS4 2007 s nájazdom 349 km pôjdu o pár dní do aukcie.
Do aukcie v Británii mieri Trabant P601 aj monopost F1

Aukčný dom Silverstone Auctions ponúkne v novembrovej aukcii viacero zaujímavých áut s nálepkou "No Reserve", čo znamená, že budú predané bez akýchkoľvek obmedzení človeku s najvyššou ponukou. V krátkom prehľade sa pozrime na päť najzaujímavejších.

Audi RS4 (B7) z roku 2007 zaujme určite fanúšikov rýchlych áut. Zaujímavé je, že tento kus mal doteraz iba jedného majiteľa, ktorý ho viac držal v garáži, ako na ňom jazdil. Na prístrojovom paneli ukazuje len 217 prejdených míľ (349 km).

Trabant P601 bol vyrobený v roku 1985 a prešiel rukami dvoch majiteľov. Táto východonemecká klasika bola dovezená do Británie v čase pádu berlínskeho múru. a neskôr v roku 1992 oficiálne registrovaná v Británii.

Volkswagen Golf sa radí medzi najpredávanejšie autá na svete. Aj keď sa z neho vyrobili milióny kusov, stále môže byť zberateľským kúskom. Napríklad stačí, aby bol vyrobený v roku 1987 a mal označenie GTi Cabriolet. Spojenie kabrioletu s výkonným hot hatchom z neho robí modernú klasiku. Najazdených má v prepočte len 90 000 km.

S monopostom Red 5’ Williams F1 Display Car, ako už samotný názov naznačuje, si nezajazdíte. Ide o jeden z troch známych kusov a podľa všetkého jediný z továrenských monopostov FW14, ktorý prežil. Monopost má originálne brzdy Brembo a Alcantarou potiahnuté pretekárske sedadlo.

Vozidlo bolo súčasťou súkromnej zbierky a je v bezchybnom stave. Z technologického hľadiska je FW14 (resp. FW14B) považovaný za najsofistikovanejší monopost histórie F1. Okrem semi-automatickej prevodovky disponoval systémom trakčnej kontroly, aktívneho podvozka a chvíľu aj ABS. Dizajn monopostu navrhol Adrian Newey.

Posledným z piatich predstavených modelov je Land Rover Defender SVX z roku 2015. Upravený bol spoločnosťou Bowler Motorsport, ktorá sa špecializuje na stavbu terénnych pretekárskych vozidiel na podvozkoch Land Rover. Vozidlo bolo ušité na mieru pre "bondovku" Spectre.

Išlo o jeden z desiatich Defenderov SVX vo filme s agentom 007 a objavilo sa v scéne na snehu, ktorá skončila kontaktom s Bondovým lietadlom a následnou haváriou (video nižšie v čase cca od 3:00). Napriek veľkému poškodeniu ho tím z Bowler Motorsport dal znovu do poriadku za približne 46 000 libier (53 580 eur).

Aukcia všetkých spomínaných modelov sa uskutoční v rámci podujatia The NEC Classic Motor Show od 12. do 14. novembra.

Pokračovať v čítaní