Autosuv.sk

Ostatné

Elektrické Nio ET9 vo videu zo seba striaslo sneh ako pes

Čínska značka chce videom upozorniť na schopnosti podvozka svojho nového modelu ET9.
Elektrické Nio ET9 vo videu zo seba striaslo sneh ako pes

Značku Nio spoznávame pomaly aj v Európe. Najskôr zavítala na nórsky trh so svojimi elektromobilmi ES8 a ET7, neskôr ohlásila budovanie staníc pre rýchlu výmenu vybitej batérie za nabitú. Teraz je jej hlavným lákadlom model ET9.

Novinku predstavil ešte v decembri šéf značky, William Li. Nový elektromobil nebude patriť k lacným vozidlám a svojimi technológiami chce konkurovať európskej špičke. Vozidlo je vybavené systémom SkyRide, ktorý zahŕňa aktívny podvozok, elektronické spojenie volantu s kolesami a riadenie zadnej nápravy.

Práve na aktívny podvozok a jazdu ako na obláčiku upriamuje pozornosť čínska automobilka. Nedávno sa na internete objavilo video, na ktorom prototyp ET9 prechádza po nerovnostiach a nerozbije pritom poháre so šampanským naukladané na jeho kapote.

Hydraulické pumpy nezávisle kontrolujú pohyb každého kolesa. Tým možno nielen dosiahnuť hladký prejazd nerovností, ale systém ponúka aj mnoho nečakaných predností. Mercedes s podobným systémom napríklad dokáže rozkývať svoje SUV modely a pomôcť im tak pri zapadnutí a pohnutí sa z piesku, blata či snehu.

Bizarnejšie využitie systému predviedlo v rámci propagácie svojho modelu práve Nio. Zasnežený maskovaný prototyp ET9 zo seba strasie vrstvu snehu podobne, ako to robí pes.

Nio ET9 si momentálne môžu predobjednávať záujemcovia v Číne. Prvé kusy sa k nim dostanú začiatkom roka 2025.

Tagy

Pokračovať v čítaní