Autosuv.sk

Ostatné

Elektrické Volvo EX90 vám nedovolí zabudnúť dieťa v aute

Viacero radarov v interiéri zachytí aj submilimetrový pohyb. Následne vám nedovolí zamknúť dieťa v aute a aktivuje klimatizáciu.
Elektrické Volvo EX90 vám nedovolí zabudnúť dieťa v aute Volvo Concept Recharge

Nové Volvo EX90 spoznáme už začiatkom novembra. Elektrický nástupca modelu XC90, ktorý sa bude predávať naďalej, sa stane najbezpečnejším Volvom v histórii. Vývojári pritom nemysleli len na dopravné nehody, ale aj na ďalšie nebezpečné situácie. Príkladom je zabudnutie dieťaťa v aute.

Podľa vládnych štatistík USA zomrelo od roku 1998 viac ako 900 detí, ktoré ostali samé v aute. "Nikto sa nerozhodne byť rozptýlený alebo unavený, ale vieme, že sa to môže stať," vysvetlila Lotta Jakobsson, hlavná technická špecialistka na prevenciu zranení vo Volve. "Všetci sme ľudia a rozptýlenie je súčasťou života. S pomocou najmodernejších technológií vás podporíme, keď nie ste práve v najlepšej forme a pomôžeme vám predísť tomu, aby ste nechtiac zabudli (v aute) členov rodiny alebo domácich miláčikov."

Volvo na detekciu osôb, alebo domácich miláčikov v aute použije radary. Namontuje ich po celej kabíne odpredu dozadu vrátane batožinového priestoru. Vďaka senzorom integrovaným v stropnej konzole, v lampičkách na čítanie v streche a v kufri auta je nový systém Volva prvým, ktorý dokáže rozpoznať submilimetrové pohyby v celom interiéri auta.

Na prítomnosť človeka v aute upozorní Volvo pri zamykaní. Pri každom pokuse o zamknutie sa aktivujú radary v interiéri, ktoré dovolia zamknúť auto len v prípade, že sa v ňom nik nenachádza. Na prítomnosť posádky následne upozorní a zároveň pre istotu aktivuje klimatizáciu pre zvýšenie komfortu, ale hlavne predídenie podchladeniu či úpalu.

Nové Volvo bude mať aj celý zástup senzorov vrátane Lidaru pre predchádzanie nehodám. Švédska značka už tieto systémy roky testuje v premávke a z nazbieraných dát sa ukazuje, že senzory a softvér dokážu znížiť počet nehôd s ťažkými zraneniami a smrťou až o 20 %. Celkovo systém prispeje k zníženiu nehôd o 9 %.

Viac o novom elektrickom Volve sa dozvieme 9. novembra.

Tagy

Pokračovať v čítaní