Autosuv

Ostatné

Elektronika dnes tvorí až 40 % ceny auta, ešte porastie

Pred 50 rokmi stála elektronika iba 5 % z ceny nového auta, jej množstvo, využitie, a tým pádom aj cena odvtedy neustále rastie.
Elektronika dnes tvorí až 40 % ceny auta, ešte porastie

V 70-tych rokoch sa podieľala elektronika piatimi percentami na cene vozidla. Vozidlá už mohli byť vybavené parkovacími senzormi, ABS či rádiom s kazetovým prehrávačom. Takéto systémy ešte zďaleka neboli bežné a v tom čase nimi disponoval malý počet modelov. V roku 1980 stúpol podiel elektroniky na cene na 10 %, dôvodom bol príchod elektronických vstrekovacích systémov. V roku 1990 to bolo podľa analýzy spoločnosti Deloitte už 15 %. O 10 rokov neskôr už boli súčasťou bežnej výbavy airbagy, ABS a stabilizačné systémy ESP, výsledkom bolo ďalšie zvýšenie cien elektroníky až na 22 %.

Počas nasledujúcich  rokov poskočila cena elektroniky najvýraznejšie a tvorila až 35 % ceny nového auta. Dôvodom bol nástup asistenčných systémov a nových multimediálnych systémov. V súčasnosti elektronika tvorí až 40 % ceny.

Podľa spoločnosti Deloitte zaplatíme za elektroniku v aute o 10 rokov ešte viac. V roku 2030 by mohla tvoriť 45 až 50 % z ceny. Veľké navýšenie prinesú autonómne autá. Jednou z najdrahších súčiastok je LiDar, ktorý je momentálne považovaný za nevyhnutný pre vyššie stupne autonómnej jazdy. Ešte nedávno sa jeho cena počítala v desiatkach tisíc eur, výrobcovia teraz hľadajú spôsob k zníženiu jeho ceny.

Zdroj: AutoExpress

Tagy

Pokračovať v čítaní