Autosuv.sk

Ostatné

ESET Historic Cup – úvodné podujatie série 2023 na Slovakia Ringu

Historický motoršport a najväčší pretekársky okruh na Slovensku – ak skĺbime tieto dva silné pojmy a pridáme partiu nadšených priateľov oboch inštancií, priblíži nám to výnimočnú atmosféru športovej série obľúbených jázd pravidelnosti s názvom ESET Historic Cup.
ESET Historic Cup – úvodné podujatie série 2023 na Slovakia Ringu

Pretekársky okruh Slovakia Ring privítal v piatok 21. apríla 2023 41 účastníkov úvodného podujatia série. Spolu s domácimi štartovali i hosťujúce posádky z Čiech. Nežné pohlavie zastúpili tri súťažiace dámy.

Jazdci začínali nemeraným tréningovým kolom a pokračovali dvoma hodnotenými ostrými. Slovakia Ring so svojou dĺžkou 5922 metrov ponúka veľkorysý priestor pre absolútny zážitok – ako to ukázali už prvé tréningové jazdy. Technická podpora okruhového personálu zabezpečuje pomoc pre pretekárov- a takisto služba na stanovištiach umiestnených na exponovaných úsekoch trate jazdcov vlajkami usmerňuje, ak sa na ringu niečo udeje. Tento event poznamenalo niekoľko technických porúch rôznej závažnosti.

Ako tréningové, tak aj merané ostré jazdy boli lahôdkou plnou nefalšovanej radosti. Vychutnávať si silu svojich áut, cítiť ju vibrovať v celom tele a plne sa oddať rýchlosti – aj keď preteky v pravidelnosti nie sú primárne o nej.

Pestrá všehochuť histórie na kolesách sa dopĺňa o skúsenosti dneška – a jazdec tak vie porovnať, čo moderná doba autám dala- a čo im naopak berie. Pri jazdách pravidelnosti jazdec cíti celé vozidlo i trať v jednom – a tí najlepší majú už chronometer priamo v seb

Skĺbiť vlastnosti svojho auta s traťou, s uplatnením elementárnej fyziky pri jazdných vlastnostiach- s využitím sily vozidla a tou odstredivou v zákrutách- je nádhernou symfóniou a virtuozitou. Na svoje si tak prídu i diváci, lebo atraktivita podujatí historického motoršportu je nesporná – a je skutočným diváckym potešením.

Stupne víťazov prvej jazdy -prvé a tretie miesto opanovali účastníci z Čiech-prvý skončíl T.Homola na rýchlom BMW, druhý P.Bednár tiež na BMW a na treťom mieste sa umiestnil J.Smutný na krásnom Porsche 911.

Druhá jazda už bola doménou stálych účastníkov ESET Historic Cupu-prvý skončil minuloročný víťaz T-Štegmár na Škode,druhá celkovo skončila pani Z.Šťastná na BMW a tretí nový účastník našich podujatí M.Magula na špičkovej Škode 135 LR.

Ďakujeme všetkým účastníkom za krásne jazdy,sponzorom Afinis Group a Metabond za prezentácie počas eventu a tešíme sa na ďalšie stretnutie v Piešťanoch 3.Júna 2023.

Zuzana Šťastná a Jozef Pavlík

Obrázky

Pokračovať v čítaní