Autosuv.sk

Ostatné

Experti vyvíjajú solárny "strom" pre nabíjanie áut

Na vývoji sa podieľajú univerzitní experti z Anglicka.
Experti vyvíjajú solárny "strom" pre nabíjanie áut

Experti z výskumného centra University of Sheffield (AMRC) sa zaoberajú vývojom solárneho stromu pre nabíjanie vozidiel a napájanie domácností. Cieľom projektu je postaviť prototyp a prejsť na sériovú výrobu.

S vývojom solárneho stromu sa začalo už v roku 2017 a finálnu verziu prototypu by sme mali spoznať v polovici roku 2023. Následne je v pláne výroba prvých 200 kusov. Solárny strom má kupolu pozostávajúcu z nano fotovoltických listov. Vývojári sa sústredia aj na vzhľad stromu a jeho estetiku, svojím dizajnom by nemal narúšať prostredie.

"AMRC poskytne návrhársku a prototypovú podporu prostredníctvom rýchleho vývojového cyklu, čo spoločnosti umožní uviesť na trh prvý solárny strom, splniť svoje predobjednávky a získať trakciu na trhu nabíjania EV. Vízia SolarBotanic Trees vytvoriť technológie na znižovanie emisií uhlíka je v súlade so snahou AMRC podporovať výrobný sektor s vysokou hodnotou na ceste k nulovým emisiám," povedal John Spencer, senior project manager v AMRC.

V tejto chvíli nevieme nič o parametroch stromu. Tie sa zrejme dozvieme až po predstavení prototypu. Zaujímavé je, že vývoj je sústredený v Anglicku, ktoré nie je známe práve pre slnečné počasie.

Pokračovať v čítaní