Autosuv.sk

Ostatné

Extreme E: Štartujú preteky extrémnych elektrických SUV

Nové preteky extrémnych elektrických SUV sú kombináciou rallycrossu a super špeciálnych skúšok WRC. Tím s najdlhším skokom dostane odmenu v podobe krátkodobého zvýšenia výkonu.
Extreme E: Štartujú preteky extrémnych elektrických SUV

Po elektrickej Formule E štartuje ďalšia nová elektrická séria. Tentokrát si to v rôznom prostredí od pieskov v Saudskej Arábii až po ľadové oblasti v Grónsku rozdajú elektrické SUV. Zakladateľom nového projektu Extreme E je Alejandro Agag, ktorý stojí aj za založením Formuly E.

Na trati si to medzi sebou rozdajú elektrické SUV s výkonom 400 kW a s hmotnosťou 1 650 kg. Na 100 km/h zrýchlia v priebehu 4,5 s. Každý tím pri stavbe auta musel využiť aj štandardizované prvky. Batérie napríklad pre všetkých dodáva Williams Advanced Engineering, rovnako sa všetci musia spoľahnúť na pneumatiky Continental.

Kombinácia rallycrossu a WRC

Šampionát Extreme E je akousi kombináciou rallycrosu a super špeciálnych rýchlostných skúšok z WRC, kde pretekári jazdia na štadiónoch jeden proti jednému. Počas prvého dňa sa uskutočnia kvalifikačné kolá, ktoré rozhodnú o semifinalistoch. Najlepšia trojica tímov postúpi potom zo semifinále 1. Zo semifinále 2 (označované ako "crazy race") postúpi len jeden tím.

Každá trať bude obsahovať jeden skok. Tím, ktorému sa podarí najdlhší skok, dostane odmenu v podobe krátkodobého zvýšenia výkonu. Využiť ho môže kedykoľvek podľa vlastného uváženia.

Dianie na trati môžu čiastočne ovplyvniť aj fanúšikovia. Tím, ktorý dostane od nich najviac hlasov, si môže vo finálovom kole vybrať štartovaciu pozíciu. Ak sa náhodou nedostane tím do finále, môže túto výhodu darovať inému tímu, a tým znevýhodniť najbližšiu konkurenciu. Prvé preteky štartujú dnes (3.4. 2021).

Známe mená

S pretekmi Extreme E sa spájajú známe mená z rely a z F1. Lewis Hamilton a Nico Rosberg sa síce pretekov nezúčastnia, ale obaja založili vlastné tímy. Za Hamiltonov bude pretekať 9-násobný majster WRV  Sébastien Loeb, za Rosbergov zas 3-násobný majster sveta série World Rallycross Johan Kristoffersson.

Za volant sa dostane aj Jenson Button, či legenda Dakaru a rely Carlos Sainz. Ďalší velikán Mattias Ekström bude jazdiť v tíme ABT Cupra XE. Zaujímavosťou je, že v každom tíme musí jazdiť muž aj žena. 
 

Tagy

Pokračovať v čítaní