Autosuv

Ostatné

Ford Focus dostal mild hybridné motory (doplnené ceny)

Novinkou je aj digitálny a konfigurovateľný prístrojový panel.
Ford Focus dostal mild hybridné motory (doplnené ceny)

Focus sa pripojí k modelom Ford Puma, Kuga a Fiesta, ako aj k úžitkovým vozidlám Transit a Transit Custom a ponúkne mild hybridnú technológiu. Focus EcoBoost Hybrid bude dostupný v dvoch verziách s výkonom 93 kW a 115 kW. V oboch prípadoch sa spolieha na benzínový trojvalec s objemom 1,0 l s integrovaným štartér/generátrom, poháňaným remeňom, ktorý umožňuje rekuperáciu energie. Slúži na nabíjanie 48-voltového lítiovo-iónového, vzduchom chladeného akumulátora. 48-voltový akumulátor sa nachádza pod sedadlom predného spolujazdca, takže mild hybridná pohonná jednotka neznižuje objem batožinového priestoru, ani priestor v kabíne.

Štartér/generátor funguje aj ako elektromotor, ktorý spolupracuje so spaľovacím motorom a využíva uloženú energiu na zvýšenie krútiaceho momentu pri normálnej jazde a zrýchľovaní, ako aj na napájanie elektrického príslušenstva vozidla. Mild hybrid umožnil konštruktérom znížiť kompresný pomer 1,0-litrového motora EcoBoost a použiť väčšie turbodúchadlo, zaisťujúce vyšší výkon.Foto: Ford

Výkonnejšia verzia dokáže naštartovať motor už za 350 milisekúnd a funkcia vypnutia so zaradeným prevodovým stupňom môže vypnúť motor pri jazde zotrvačnosťou do zastavenia, aj keď je vo vozidle zaradený prevodový stupeň a zošliapnutý spojkový pedál. Možno ju nastaviť tak, aby sa aktivovala pri rýchlosti 15 km/h, 20 km/h alebo 25 km/h. Okrem toho sú pohonné jednotky pre Focus EcoBoost Hybrid kvôli úspore paliva vybavené technológiou deaktivácie valca.

Foto: Ford

Okrem nových motorov dostal Focus aj konfigurovateľný 12,3-palcový digitálny prístrojový panel. V štandardnej výbave sa nachádza modem FordPass Connect, takže vodiči v modeli Focus budú môcť po prvýkrát využívať výhody voliteľného systému upozornenia na miestne nebezpečenstvo. Táto technológia dokáže informovať vodiča o nebezpečnej situácii na ceste pred vozidlom, aj keď nehodu nevidno kvôli zákrute alebo iným vozidlám.

Výstrahy funkcie upozornenia na miestne nebezpečenstvo sa poskytujú nezávisle od satelitného navigačného systému a pochádzajú od miestnych orgánov, záchranných služieb a údajov z iných vozidiel, pripojených ku „cloudu“. Upozornenia na nebezpečenstvá vrátane prác na ceste; pokazených vozidiel; zvierat, chodcov a objektov na vozovke, a dokonca aj na nebezpečné podmienky sa do vozidla prenášajú bezdrôtovo, takže vodič má k dispozícii pokročilé výstrahy o situácii mimo zorného poľa. Slovenské ceny vylepšeného Focusu sa dozvieme v najbližších dňoch.

Aktualizované 30.06.2020 - doplnený slovenský cenník

Tagy

Pokračovať v čítaní