Autosuv.sk

Ostatné

Ford Mondeo v marci 2022 definitívne skončí po 29 rokoch

Ford do roka ukončí výrobu Mondea, nahradiť by ho mohol crossover.
Ford Mondeo v marci 2022 definitívne skončí po 29 rokoch

Ford ohlásil viacero noviniek, ktoré sa dotknú európskych modelov. Už tento rok rozšíri výrobu motorov v španielskej Valencii o hybridnú jednotku 2,5 l Duratec. V rovnakom závode zároveň zvýši kapacitu linky pre kompletovanie batérií. Súvisí to s veľkou snahou o elektrifikáciu modelov.

Ford sa sústredí na elektromobily

Od polovice roku 2026 budú všetky modely schopné aspoň krátkej bezemisnej jazdy. V ponuke tak ostanú len elektromobily a plug in hybridy, ktoré bude Ford vyrábať do roku 2030, kedy v Európe definitívne prejde na čisto elektrické vozidlá.

Aj Ford zaznamenáva veľký záujem o SUV. V roku 2020 až 39 % predaných vozidiel v Európe patrilo práve do kategórie SUV a crossoverov. Je to až o 8 % viac v porovnaní s rokom 2019. Výsledkom sú ďalšie zmeny a jednou z nich je ukončenie výroby kedysi kľúčového modelu Mondeo. Na trh bolo uvedené v roku 1993 ako vôbec prvý globálny model značky Ford. V marci 2022 po 29 rokoch prestane schádzať z výrobných liniek. Ford sa v Európe ďalej sústredí na svoje modely Kuga, Puma a Explorer PHEV, či nový Mustang Mach-E.

Nahradí Mondeo crossover?

Nepriamym nástupcom za Mondeo by mohol byť nový crossover. Po cestách už jazdí v podobe maskovaného prototypu, ktorého fotografie si môžete pozrieť vo videu nižšie. Či sa novinka dostane aj do Európy, zatiaľ nevieme. Vo veľkom sa špekuluje, že ponesie opäť názov Mondeo, minimálne v Európe to považujeme za nepravdepodobné, keďže Ford sa vyjadril jasne: Mondeo v Európe končí.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní