Autosuv

Ostatné

Ford prichádza s upraveným softvérom kúrenia, zohreje auto na 53 °C a zabije koronavírus

Nová technológia je určená pre policajné autá v USA a ich účinné zbavenie vírusov.
Ford prichádza s upraveným softvérom kúrenia, zohreje auto na 53 °C a zabije koronavírus

Súčasná situácia si vyžaduje riešenie nových problémov. Jedným z nich je dezinfekcia auta, prípadne iný spôsob vyhubenia vírusov v ňom. Platí to najmä pre vozidlá, v ktorých sa striedajú šoféri aj posádky. S týmto problémom sa potýkajú aj americkí policajti, pôsobiaci v prvej línii. Nákaza vírusom COVID-19 im hrozí denne. Ford preto prišiel s riešením, ktoré nahrádza tradičnú dezinfekciu. Interiér auta jednoducho na 15 minút vystaví teplote nad 53 °C. To stačí na zničenie 99 % vírusov. 

Ford sa pri hľadaní riešenia oprel o štúdiu laboratórnych supervízorov štátnej univerzity v Ohiu. Následne prišiel s jednoduchým riešením, pre ktoré stačí upraviť softvér na existujúcich autách. Po aktivovaní funkcie začne spolupráca motora a klimatizácie. Softvér dovolí motoru sa zohriať na vyššie teploty a kúrenie s ventiláciou idú naplno. Softvér neustále kontroluje teplotu interiéru a udržuje nastavenie kúrenia a motora tak, aby ju udržal po dobu 15 minút nad požadovanou hranicou 53 °C.

Ochrancovia zákona majú k dispozícii niekoľko spôsobov sledovania procesu. Okrem zobrazenia na monitoroch vo vozidle ich na prebiehajúci proces "pečenia" interiéru upozorní aj špeciálna svetelná sekvencia, využívajúca blikanie vonkajších svetlometov a výstražných svetiel. Tento proces možno využivať pravidelne a jeho výhodou je, že vyhubí vírusy aj na miestach, ktoré sú nedostupné pri manuálnej dezinfekcii. Tak isto sa "pečením" interiéru odstráni riziko ľudskej chyby, ktorá hrozí pri ručnej dezinfekcii. Niekoľko policajných zložiek v rôznych štátoch USA už tento spôsob ničenia vírusov nejaký čas testovali. Ford teraz ponúka riešenie pre policajné vozidlá značky po celom USA. Ponúkať túto funkciu pre súkromne vlastnené autá sa však nechystá.

Tagy

Pokračovať v čítaní