Autosuv.sk

Ostatné

Ford Pro Electric SuperVan: Výkonnejší Transit nestretnete

Tento pozoruhodný van sa vo svetovej premiére predstaví na podujatí Goodwood Festival of Speed v Spojenom kráľovstve a za jeho volantom bude sedieť účastník pretekov Le Mans a rekordér pretekov elektrických vozidiel Romain Dumas.
Ford Pro Electric SuperVan: Výkonnejší Transit nestretnete

Ford dnes začína prvú elektrifikovanú kapitolu svojej legendárnej série vozidiel SuperVan. Na podujatí Goodwood Festival of Speed 2022 v Spojenom kráľovstve sa v globálnej premiére predstaví ultravýkonný Ford Pro Electric SuperVan.

Elektrizujúci výkon

Štyri elektromotory napájané kvapalinou chladeným akumulátorom s kapacitou 50 kWh a špeciálnym riadiacim systémom generujú výkon približne 2000 k, vďaka čomu dokáže vozidlo zrýchliť z nuly na 100 km/h za menej ako dve sekundy.

Toto pôsobivé vozidlo s plne elektrickým pohonom bolo vyvinuté v utajení tímom Ford Performance a rakúskou spoločnosťou STARD. Jeho zovňajšok je dielom dizajnérskeho tímu Ford so sídlom v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

"SuperVan vstupuje do 21. storočia s čisto elektrickým pohonom s výkonom 2000 koní zaručujúcim jedinečné vzrušenie z jazdy a nezameniteľným dizajnom inšpirovaným novým modelom E-Transit Custom. Výkon však nie je len o počte koní pod kapotou. Vďaka výpočtovému výkonu konceptu Electric SuperVan môžu konštruktéri podľa dát prenášaných v reálnom čase optimalizovať jeho jazdné vlastnosti, presne ako v špičkovom pretekárskom automobile,“ povedal Mark Rushbrook, globálny riaditeľ divízie Ford Performance.

História SuperVanu siaha do roku 1971

Prvý SuperVan predstavený v roku 1971 mal v strede uložený motor prevzatý z modelu Ford GT40, ktorý zvíťazil na pretekoch Le Mans. Vznikla tak unikátna verzia modelu Ford Transit 1. generácie.

SuperVan 1971

Rozvinutím tejto koncepcie vznikol model SuperVan 2; sklolaminátová verzia modelu Transit 2. generácie v sebe ukrývala škrupinovú konštrukciu s motorom Cosworth V8 s výkonom 590 k zo súťažného automobilu Ford C100.

SuperVan 2 1984

Vozidlo sa neskôr znova objavilo ako SuperVan 3, identický s faceliftovaným modelom Transit 3. generácie. Pohon zaisťoval motor Cosworth HB s výkonom 650 koní a ohlušujúcim zvukovým prejavom – išlo totiž o rovnaký motor, aký sa vtedy používal vo vozidlách formuly 1.

SuperVan 3 1995

Ford Pro Electric SuperVan sa dnes predstaví na podujatí Goodwood Festival of Speed, kde svoj dynamický debut absolvuje aj výkonný pickup Ford Ranger Raptor.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní