Autosuv.sk

Ostatné

Ford vyvinul nové svetlá. Natočia sa do zákruty skôr, ako ju zbadáte

Prediktívne svetlá od Fordu sa spoliehajú okrem iného na mapové podklady a presné geometrické dáta danej lokality.
Ford vyvinul nové svetlá. Natočia sa do zákruty skôr, ako ju zbadáte

Na svetlometoch vozidiel môžeme posledné desaťročia badať obrovský pokrok. Svietia lepšie, ďalej, prispôsobujú osvetlenie tak, aby neoslňovali ostatných účastníkov premávky a pri natočení volantu mieria do zákruty v smere jazdy. Práve osvetlenie zákrut chce posunúť na novú úroveň Ford, a preto vyvinul nový prototyp prediktívnych svetiel.

Prediktívne inteligentné svetlá smerujú svetelný kužeľ do zákruty ešte predtým, ako ju vodič vôbec vidí. Nereagujú teda až na natočenie volantu. Využívajú pritom GPS dáta a veľmi presné údaje o geometrii cesty pre presné identifikovanie zákruty pred vozidlom. Tam, kde takéto presné údaje nie sú k dispozícii, sa spoliehajú na kameru a natočenie volantu.

Natočenie svetiel vypočítava algoritmus, ktorý berie do úvahy trajektóriu a rýchlosť vozidla. Inžinieri Fordu pri vývoji svetiel využili aj digitálnu technológiu, pomocou ktorej vytvorili obraz skutočného sveta v digitálnom prostredí. Vytvorený simulátor následne presne kalkuloval dopad a odraz svetla v reálnom svete. Inžinieri tak mohli lepšie optimalizovať technológiu.

Jedným z benefitov nových svetiel podľa Fordu je aj skoršie osvetlenie cyklistov či chodcov v zákrute. Šofér tak má viac času na reakciu v prípade kritickej situácie v zákrute.

Tagy

Pokračovať v čítaní