Autosuv.sk

Ostatné

Honda chystá vodíkový crossover CR-V

Honda verí vodíku a využiť ho plánuje vo viacerých oblastiach. Okrem osobných a nákladných áut vidí použitie aj v stavebných strojoch a v záložných zdrojoch energie.
Honda chystá vodíkový crossover CR-V

Honda sa radí medzi automobilky, ktoré na ceste k uhlíkovej neutralite investujú aj do vodíka ako nosiča energie. Už v roku 2024 uvedie Honda v Severnej Amerike a Japonsku na trh model FCEV, vybavený systémom palivových článkov novej generácie vyvinutým spoločne so spoločnosťou GM. Vychádzať bude z modelu CR-V predstaveného minulý rok.

Systém palivových článkov v porovnaní s riešením v Honde Clarity Fuell Cell 2019 prinesie niekoľko výhod. V prvom rade cena palivových článkov klesne na jednu tretinu vďaka použitiu inovatívnych materiálov pre elektródy, zdokonaleniu štruktúry tesnenia článkov a zvýšeniu produktivity výrobného závodu.

Okrem toho sa životnosť systému zdvojnásobila použitím materiálov odolných voči korózii a riadeným potlačením opotrebenia, navyše sa výrazne zvýšila aj odolnosť voči nízkym teplotám. Honda už má víziu aj tretej generácie článkov s výhľadom na rok 2030. Kde chce znížiť náklady ešte o polovicu a zdvojnásobiť životnosť v porovnaní s druhou generáciou.

Nákladné vozidlá

Využitie vodíka nekončí pri osobných autách. Koncom fiškálneho roku 2024, teda do konca marca 2024 sa má na cestách v Japonsku v rámci testovacej prevádzky objaviť prototyp ťažkého nákladného vozidla, poháňaného palivovými článkami.

V čínskej provincii Hubei začala Honda v januári 2023 v spolupráci so spoločnosťou Dongfeng Motor Group Co., Ltd. predvádzacie testovacie jazdy úžitkových nákladných vozidiel vybavených systémom palivových článkov novej generácie.

Stacionárne elektrárne

Vodíkové stacionárne elektrárne plánuje Honda využiť ako záložný zdroj energie. Ako prvý krok bola v areáli spoločnosti American Honda Motor Co., Inc. v Kalifornii v USA nainštalovaná stacionárna elektráreň s palivovými článkami s výkonom približne 500 kW, ktorá opätovne využíva systémy palivových článkov z vozidiel Honda Clarity.

Ukážková prevádzka stanice ako záložného zdroja energie pre dátové centrum sa začne koncom tohto mesiaca. Po tomto testovaní začne spoločnosť Honda aplikovať technológie stacionárnych elektrární na palivové články v továrňach a dátových centrách spoločnosti Honda po celom svete, čím sa bude snažiť znížiť aj emisie skleníkových plynov zo svojej prevádzky.

Stavebné strojné zariadenia

Honda bude iniciatívne aplikovať svoj systém palivových článkov najprv na rýpadlá a nakladače, ktoré tvoria veľký segment trhu so stavebnými strojmi, čím prispeje k dosahovaniu uhlíkovej neutrality stavebných strojov.

Pokiaľ ide o dodávky vodíka pre stavebné stroje, ktoré sa považujú za ťažko zvládnuteľné len pomocou bežných stacionárnych vodíkových staníc, bude Honda spolupracovať so združeniami stavebného priemyslu a súvisiacimi stranami s cieľom vyriešiť tento problém.

Tagy

Pokračovať v čítaní

link