Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai mieri na Mesiac, vyvíja lunárne vozidlo

Hyundai chce byť so svojím vozidlom pripravený na prípadnú mesačnú misiu už v roku 2027.
Hyundai mieri na Mesiac, vyvíja lunárne vozidlo

Hyundai Motor Group ohlásil, že začal s vývojom lunárneho vozidla. Na projekte spolupracuje s viacerými partnermi. V júli 2022 koncern podpísal dohodu o výskume so šiestimi kórejskými výskumnými ústavmi z leteckého a kozmického sektoru.

Hyundai očakáva, že prvé testy ukončí v druhej polovici roku 2024. V roku 2027 chce byť schopný vytvoriť hotové vozidlo schopné jazdy na Mesiaci.

"Cieľom Hyundai Motor Group je prispievať k rozširovaniu ľudského dosahu a rozsahu skúseností s ľudskou mobilitou. Vytvorenie modelu rozvoja lunárnej prieskumnej mobility nielenže odráža tento cieľ, ale ukazuje aj našu ambíciu dosiahnuť hmatateľné výsledky tvárou v tvár významným výzvam. S vývojom roveru sa posúvame za hranice pozemnej, námornej a vzdušnej mobility, aby sme expandovali do vesmírnej mobility," povedal Yong Wha Kim, výkonný viceprezident a vedúci centra plánovania a koordinácie výskumu a vývoja spoločností Hyundai Motor a Kia.

Komponenty značiek Hyundai a Kia budú využité v spodnej časti vozidla. Horná časť bude pozostávať z vedeckých prístrojov na prieskum mesačného povrchu. Hyundai zužitkuje svoje skúsenosti s robotikou, autonómnou jazdou, pohonom a nabíjaním. Okrem motora, kolies a podvozku tak vybaví vozidlo aj Lidarom, kamerou, solárnym panelom a batériou.

Tagy

Pokračovať v čítaní