Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai predstavil aktívnu aerodyamiku pre rýchlejšiu jazdu a väčší dojazd

Vysúvateľné závesy pred prednými kolesami zlepšili aerodynamický odpor na testovanom vozidle o 2,8 %.
Hyundai predstavil aktívnu aerodyamiku pre rýchlejšiu jazdu a väčší dojazd

V prípade elektromobilov sa každý kilometer dojazdu počíta. Predĺženie dojazdu o 6 km sa môže zdať zanedbateľné, ale keď automobilka prinesie súbor riešení, z ktorých každé prispeje "svojou troškou", výsledný efekt môže byť zaujímavý.

S novým riešením prichádza Hyundai Motor a Kia, sú ním nové aktívne aerodynamické závesy za predným nárazníkom pred prednými kolesami. Automobilky tu malé závesy montujú bežne, Hyundai ho však počas jazdy vysunie, alebo zasunie podľa situácie.

Záves sa vysúva pri dosiahnutí rýchlosti 80 km/h, naopak späť sa zasunie, ak rýchlosť klesne pod 70 km/h. Riešenie funguje aj pri rýchlostiach nad 200 km/h. Problémom tu bolo najmä možné poškodenie od skaliek či iných objektov. Hyundai zvýšil odolnosť prvku použitím gumového materiálu v spodnej časti.

Novinku testoval Hyundai a Kia na vozidle Genesis GV60 a vo výsledku priniesla zlepšenie koeficientu aerodynamického odporu Cd o 0,008, teda asi o 2,8 %. V praxi to predĺžilo dojazd vozidla o 6 km.

Automobilka už požiadala o patentovanie nového riešenia v Južnej Kórei a v USA. Po ďalších testoch zváži zavedenie masovej výroby. "Očakáva sa, že táto technológia bude mať väčší vplyv na modely, ako sú SUV, kde je ťažké zlepšiť aerodynamiku," povedal Sun Hyung Cho, viceprezident a vedúci skupiny vývoja mobilných karosérií v Hyundai Motor Group. "Budeme sa aj naďalej snažiť zlepšovať jazdný výkon a stabilitu elektrických vozidiel prostredníctvom vylepšení aerodynamiky," dodal Sun Hyung Cho.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní