Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai pripravuje lietajúce taxi, komerčný lety plánuje v roku 2028

Prvý komerčný let autonómneho elektrického lietajúceho taxi plánuje Hyundai uskutočniť už v roku 2028.
Hyundai pripravuje lietajúce taxi, komerčný lety plánuje v roku 2028

Hyundai v roku 2020 predstavil v Los Angeles lietajúci koncept S-A1. Predznamenať mal príchod nového eVTOL (skratka pre elektricky poháňané vozidlo shopné kolmého štartu a pristátia) lietajúceho taxi. Teraz posúva myšlienku ešte o úroveň vyššie a funkčný nástupca bude schopný autonómneho letu.

Prvý komerčný let je v pláne už v roku 2028 a v nasledujúcej dekáde Hyundai očakáva masové rozšírenie novej služby leteckého taxi. Úlohou nového typu mobility nie je nahrádzať tradičné lietadlá, ale ponúknuť rýchlejší spôsob prepravy v rámci mesta. Lietajúce taxi bude môcť zobrať štvor alebo päťčlennú posádku.

Fungovať to bude jednoducho. Prostredníctvom aplikácie si rezervujete miesto a dostavíte sa k najbližšiemu "vertiportu", teda miestu pre pristátie lietajúceho taxi. Podľa plánov majú vznikať vertiporty pri dopravných uzloch ako letiská, železničné a autobusové stanice a majú sa tak stať integrovanou súčasťou mestskej dopravy.

Svoje miesto budú mať aj v centrách miest, kde na absolvovanie posledného kilometra poslúžia napríklad elektrické kolobežky. Ako príklad využitia aero taxi uvádza Hyundai niekoľko trás. Nám najbližší z príkladov je asi cesta z letiska Heathrow do centra Londýna. Čas prepravy sa použitím aero taxi zníži z jednej hodiny a 15 minút na 14 minút a vzdialenosť vďaka priamemu letu z 54,4 km na 23 km.

Koncept S-A1 má podľa Hyundaiu dosiahnuť rýchlosť 290 km/h, maximálnu letovú výšku približne 600 m a dolet na jedno nabitie je 96 km. Prvý portotyp pristávacieho miesta vertiport vznikne už budúci rok v Británii. Doteraz sa o vývoj lietajúceho taxi v rámci Hyundai Motor Group starala divízia Urban Air Mobility, Hyundai z nej teraz spravil samostatnú dcérsku spoločnosť Supernal.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní