Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai ukázal repliku Pony Coupe Concept

Hyundai premiérovo predstavil presnú repliku konceptu Pony Coupe v Lake Como v Taliansku takmer 50 rokov po premiére originálneho vozidla na Turínskom autosalóne v roku 1974.
Hyundai ukázal repliku Pony Coupe Concept

Zrekonštruovaný koncept Pony Coupe od spoločnosti Hyundai Motor Company zažil svoju svetovú premiéru takmer 50 rokov po debute originálneho konceptu v Lake Como v Taliansku. Pôvodný Pony Coupe Concept bol po prvý raz predstavený na Turínskom autosalóne v roku 1974 a v súčasnosti je dôležitým vozidlom v histórii a dizajnovom dedičstve spoločnosti Hyundai.

Hyundai Motor odhalil repliku konceptu Pony Coupe na prvom ročníku slávnostnej udalosti nazvanej Hyundai Reunion. Ide o platformu, ktorá sa zameriava na historický odkaz značky Hyundai a prezentuje jej minulosť a budúce smerovanie. Na podujatí boli osobne prítomní aj legendárny dizajnér Giorgetto Giugiaro a jeho syn, tiež dlhoročný dizajnér, Fabrizio Giugiaro, pod ktorých taktovkou sa „znovuzrodenie“ Pony Coupe Concept realizovalo.

Svojím jedinečným citlivým estetickým poňatím bol koncept Pony Coupe prelomovým modelom svojej doby. Bohužiaľ, kvôli nepriaznivým globálnym hospodárskym podmienkam koncom 70. rokov sa tento prvý športový automobil od Hyundai nedostal do komerčnej výroby a pôvodné konceptuálne vozidlo sa nezachovalo. Napriek tomu toto auto zosobňuje odvážne rozhodnutie Hyundai vstúpiť do segmentu športových áut a tento duch je v Hyundai aj dnes základom vedúceho postavenia značky v oblastiach elektrifikácie a vysokovýkonných technológií na báze vodíka.

Pony Coupe Concept je dnes považovaný za retro-futuristickú klasiku, ktorá slúžila ako inšpirácia pre novšie modely automobilky Hyundai Motor. Takými sú napríklad vodíkové hybridné elektrické „pojazdné laboratórium“ N Vision 74 a koncept elektrického vozidla '45'.

Exteriér konceptu Pony Coupe má charakteristické ladné geometrické línie, elegantnú krivku strechy, čisté povrchy bez ozdôb, dynamické proporcie a jedinečne tvarované strešné B-stĺpiky. Vyniká štylizovanou grafickou povrchovou úpravou s nárazníkmi natretými vo farbe karosérie. Jeho klinovitý predok a okrúhle svetlomety ho v roku 1974 odlišovali a dodnes pôsobia mimoriadne štýlovo. Jeho "coda tronca" (odseknutý aerodynamický zadok) má štíhle otváracie veko na prístup do zadnej časti vozidla.

Minimalistický interiér sa vyznačuje ikonickou citlivosťou, ktorá zdôrazňuje dizajn a architektúru zameranú na vodiča. Jednoramenný volant a anatomické sedadlá s dvojtónovým prevedením posilňujú futuristickú estetiku, ktorá bola v 70. rokoch svojím spôsobom prelomová.

Spoločnosť Hyundai Motor bude v rámci globálneho projektu pre prezentáciu svojho historického odkazu postupne rozširovať svoju novú platformu Hyundai Reunion, ktorej cieľom je ďalej šíriť víziu značky Hyundai a jej budúce smerovanie.

Technické údaje repliky Hyundai Pony Coupe Concept:

 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní