Autosuv.sk

Ostatné

Jaguar Land Rover vyvíja autonómny systém pre off-road

Vozidlá britskej automobilky by v budúcnosti mohli jazdiť samostatne aj v teréne.
Jaguar Land Rover vyvíja autonómny systém pre off-road

Vozidlá britskej automobilky by v budúcnosti mohli jazdiť samostatne aj v teréne.

Jaguar Land Rover posúva autonómne funkcie novým smerom. V rámci projektu Cortex vyvíja vozidlo, schopné jazdiť samo v teréne a za každého počasia. Ide o veľký rozdiel oproti súčasným poloautonómnym vozidlám, ktoré ako tak fungujú za ideálnych podmienok - dobré počasie a dobre namaľované čiary na ceste. Súčasťou projektu je 5D technológia. Vozidlo tak rozširuje počet zapojených vnemov podobne, ako človek v 5D kine. Okrem kamier využíva aj ďalšie "zmysly". Vyhodnocuje akustiku, zachytáva svetlo, používa radar a do diaľky sa pozerá pomocou Lidaru. Všetko vyhodnocuje v reálnom čase a na základe toho lepšie spoznáva okolie.

JLR autonómne off-road
JLR - Ilustračné

Vozidlo si má poradiť za každej situácie, keď je hmla, dážď, prach, ľad alebo sneh. Z tlačovej správy sme sa veľa technických detailov nedozvedeli a nie je ani známy časový horizont vývoja. Zaujímalo by nás hlavne, ako konkrétne docieli Jaguar Land Rover fungovanie autonómnych funkcií za každého počasia. Dnes stačí sneh, alebo trochu blata na kamere, či prednom radare a vozidlo zobrazí chybové hlásenie o dočasnej nefunkčnosti asistenčných systémov. Jaguar Land Rover plánuje v rámci projektu preinvestovať 3,7 milióna libier (v prepočte 4,2 milióna eur).

JLR - Ilustračné

Cortex má pomôcť naplniť víziu automobilky o autonómnom aute, použiteľnom v širšom spektre úloh nielen na ceste, ale aj mimo nej. "Na vývoji sa zúčastňuje aj Birminghamská univerzita, ktorá je považovaná za svetového lídra vo vývoji radarov a senzorov pre autonómne platformy", píše sa v oficiálnej tlačovej správe. Britská automobilka už dávnejšie vyvíjala technológiu, vďaka ktorej vozidlo určovalo rýchlosť s prihliadnutím na terénne podmienky.

Tagy

Pokračovať v čítaní