Autosuv.sk

Ostatné

Je možné jazdiť bez oleja? (archív)

Olej v našom aute plní jednu z najdôležitejších funkcií. Udržiava súčiastky mastné. Akokoľvek to znie, bez oleja by bol pohyb jednotlivých súčiastok takmer nemožný a trením by vznikali teploty, ktoré by znemožnili dlhší neprerušený chod motora. V CarThrottle sa rozhodli zisti
Je možné jazdiť bez oleja? (archív)

Olej v našom aute plní jednu z najdôležitejších funkcií. Udržiava súčiastky mastné. Akokoľvek to znie, bez oleja by bol pohyb jednotlivých súčiastok takmer nemožný a trením by vznikali teploty, ktoré by znemožnili dlhší neprerušený chod motora. V CarThrottle sa rozhodli zistiť, ako dlho auto vydrží bez oleja.

Mercedes na okruhu nechali najprv odkvapkať a potom z neho vypustili olej. Napriek tomu, že jazdil bez mazania, trvalo neuveriteľných 17 minút, kým sa podarilo motor "doraziť." Jedným z dôvodov je, že vo valcoch napriek odčerpaniu ostal film, ktorý naďalej uľahčoval pohyb piestu. Súčasne aj palivo funguje do istej miery ako lubrikant. Problém sa však iba oddialil a motor sa nakoniec začal aj tak prehrievať. Po dosiahnutí privysokej teploty sa jednoducho zadrel.

I keď na autách s turbom by sa neprítomnosť oleja prejavila oveľa skôr, toto video slúži ako dôkaz, že pri problémoch s mazaním vám stále ešte ostáva dostatok času na bezpečné odstavenie vozidla.

Auto bez oleja: Ako dlho vydrží?

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní