Autosuv.sk

Ostatné

Jeep upravený na 1000 koní: Hennesey Maximus je terénny diabol

Americká spoločnosť Hennessey Performance Engineering je presláveným úpravcom áut. Najnovší Jeep v jej podaní doslova srší výkonom.
Jeep upravený na 1000 koní: Hennesey Maximus je terénny diabol

Americká spoločnosť Hennessey Performance Engineering je presláveným úpravcom áut. Najnovší Jeep v jej podaní doslova srší výkonom.

Sú dva typy ľudí. Tí, čo sa vyjadrujú v koňoch a tí, ktorých mernou jednotkou sú kilowatty. Zatiaľ, čo my patríme k tej druhej skupine, väčšina Ameriky používa konské sily. Priblížiť sa k tisíc koňom bol hlavný cieľ Hennessey. Veď kto by sa nechcel pochváliť, že jeho auto ich má práve 1000? Je to akási pomyselná hranica, na ktorú myslela aj úpravcovská spoločnosť, keď zobrala najnovší model Jeep Gladiator roku 2020 a urobila úpravu, ktorá je absolútne výnimočná. Hennesey Maximus, ako ho premenovali, bude vyrobený len v obmedzenom počte.

Hennessey Maximus
Zdroj: Hennessey Performance

Modelový rok 2020 sa predáva ešte iba veľmi krátko, no úpravcovské spoločnosti už reagujú. Jeep vo svojich autách továrenskú V8 neponúka, no dopyt po nej stále je. Práve túto šancu využíva spoločnosť Hennessey, ktorá urobila niečo, čo sme doteraz bežne nevideli. Zobrala 6,2 litrový osemvalec  V8 Hellcat a zvýšila jeho výkon o takmer 300 koní! Pôjde teda o pravdepodobne najvýkonnejšie cestné vozidlo s Hellcat motorom vôbec.

Táto úprava sa podarila vďaka vylepšenému palivovému systému, špeciálne upraveným výfukom, novému chladeniu a preprogramovaniu riadiacej jednotky. Silu motora drží na správnych miestach špeciálna osemstupňová automatická prevodovka. Okrem motorických zmien sa úpravcovia pohrali s podvozkom, ktorý zvýšili o 15 centimetrov. Auto má nové nebezpečnejšie vyzerajúce nárazníky a doplnkové LED svetlá s vysokou svietivosťou.

Hennessey Maximus
Zdroj: Hennessey Performance

Koľko je to vlastne tých 1000 koní? Je to takmer 746 kW. Motor, ktorý používajú americké muscle cars zakomponovala tuningová spoločnosť do auta, ktoré ani zďaleka nie je určené na rýchlu jadzu. Dokonca v Spojených štátoch sú na väčšine miest ešte nižšie maximálne povolené rýchlosti ako u nás. Keď zoberieme do úvahy ešte viac zdvihnutý podvozok, pôsobí Hennessey Maximus ako maximálny recept na samovraždu. 

Americká kultúra je však iná a v rámci hesla "bigger is better" musí byť fajn už len pocit, že vlastníte auto, ktoré má rovnaký výkon ako všetky autá vašich susedov dokopy. Ak by ste oň mali záujem i vy, pripravte si 200 tisíc dolárov veľmi rýchlo. Spoločnosť už totiž prijíma predobjednávky, výrobu spustí v júli. Vyrobí iba 24 kusov.

Tagy

Pokračovať v čítaní