Autosuv.sk

Ostatné

Kia pripravuje elektrický crossover. Superautá, traste sa!

Rýchle autá a značka Kia nejdú veľmi dokopy. Všeobecná predstava "hovorí" skôr o rodinných a mestských autách. Budúci rok však príde nový elektrický crossover, ktorý sa nezľakne ani superáut, vyrovná sa im minimálne zrýchlením.
Kia pripravuje elektrický crossover. Superautá, traste sa!

Pamätáte sa na elektrický koncept Imagine, ktorý Kia predstavila minulý rok v Ženeve? Ak nie, pripomenúť si ho môžete fotografiami v článku. Podstatné je, že Kia ho neukázala len preto, aby zaujala, ale od začiatku s ním plánovala budúcnosť. Extravagantný crossover sa dočká sériového nástupcu už budúci rok. Zachovať by si mohol viaceré prvky dizajnu ako napríklad novú interpretáciu tigrieho nosa (pomenovanie pre prednú masku vozidiel Kia), alebo siluetu s dozadu natiahnutou strechou či blatníky, vystupujúce do strán. Oproti tomu protismerne sa otvárajúce zadné dvere, absentujúci B-stĺpik a hlavne futuristický interiér asi netreba očakávať. Informácie o pripravovanom elektrickom corssoveri zverejnil portál AutoExpress.

Foto: Kia

Nový elektromobil bude prvým sériovým autom, postaveným na platforme E-GMP. V rámci koncernu Hyundai Group bude táto platforma využívaná pre elektrické modely. Dojazd crossoveru by mal dosiahnuť úroveň približne 480 km. Spoľahne sa na 800 voltový nabíjací systém a dokáže využiť potenciál nabíjačiek Ionity s výkonom 350 kW. V praxi to prinesie nabíjanie kratšie ako 20 minút (pravdepodobne z 10 na 80 % kapacity batérie). Svetlo sveta uzrie hneď niekoľko verzií. Očakávať môžeme ponuku batérií s rôznou kapacitou, aj elektromotory s rôznym výkonom. Vrcholná verzia bude skutočne špičkou v oblasti zrýchlenia z 0 na 100 km/h, porovnateľná s elektrickým Porsche Taycan. Veľká automobilka ako Kia nemá problém vyvinúť rýchle a športové auto. Ak tomu niekto aj tak neverí, presvedčiť by ho mohla spolupráca Kie s chorvátskou značkou Rimac, ktorá je známa rýchlymi elektrickými autami.

Foto: Kia

"V novom elektrickom aute budeme mať skutočne výkonné vozidlo ako (napríklad) e-GT," uviedol pre AutoExpress prevádzkový riaditeľ Kia Motors Europe, Emilio Herrera. Zrýchlenie na 100 km/h zvládne rýchly crossover pod 3 sekundy. Už v priebehu krátkeho času sa zrejme prvé prototypy začnú preháňať po pretekárskych okruhoch, keďže oficiálne predstavenie je naplánované už na budúci rok.
 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní