Autosuv.sk

Ostatné

Klimatizácia: 5 tipov pre jej čo najefektívnejšie využitie (archív)

Klimatizáciu máme v aute všetci. Nie každý však vie, ako ju správne používať. Prinášame vám 5 tipov, aby ste “klímovali” ako profík.
Klimatizácia: 5 tipov pre jej čo najefektívnejšie využitie (archív)

Ten pocit, keď nastúpite do auta vykúreného slnkom na dychberúcich 60 stupňov, je nepríjemný. Málokto si po práci rád sadá v plnej poľnej do sauny, no väčšina tak urobiť musí. Krátko po naštartovaní nás zachráni malé tlačidlo s nápisom A/C, teda Air Conditioning. Klimatizácia je relatívne zložitý systém, ktorý vám môže priniesť úžitok nielen v lete, ale aj v zime. Podmienkou je, aby ste ju vedeli správne používať.

 

zdroj: Giphy.com

1. Voľte automatiku

Režim AUTO skrýva pod svojim názvom oveľa viac ako iba automatickú reguláciu rýchlosti ovievania. V súčasnosti je automatizovaných hneď niekoľko funkcií. Vozidlo je schopné regulovať okrem ventilátorov aj intenzitu chladenia a vďaka spolupráci so solárnymi senzormi určiť smer a intenzitu dopadania slnka. Vďaka tomu vie lepšie zasiahnuť na kritickejšie miesta. Ak sa vám okno zahmlieva, auto to tiež zistí a svojvoľne posilní fúkanie tam, aby kondenzácií pary predišlo. Pokiaľ teda máte automatickú klimatizáciu, určite využívajte jej pridanú hodnotu.

2. Nebojte sa spotreby

Moderné klimatizácie spotrebujú palivo len vtedy, keď je ich zásah naozaj nevyhnutný. V porovnaní so staršími modelmi nie je kompresor klimatizácie v pohybe stále, ale iba vtedy, keď auto naozaj temperuje. Vďaka tomu je klimatizácia nielen úsporná, ale aj zdravšia. Tlačidlo A/C teda už nemusíte nikdy vypínať. Zaistíte si tak maximálny komfort, keďže budete mať klimatizáciu vždy po ruke bez ďalšej námahy.

3. Zapnite klímu aj v zime

Klimatizácia nie je iba o studenom vzduchu. Ako sme už spomínali, v moderných autách stojí za “klímovaním” veľké množstvo senzorov. Jedným z nich je aj snímač vlhkosti. Predstavte si, že po pol hodine odhŕňania snehu nastúpite do svojho auta. V momente sa na vašom oblečení začne topiť všetok sneh a v aute sa v momente zahmlia všetky okná. Tento scenár nenastane, pokiaľ máte zapnutú klimatizáciu. Senzor vlhkosti dokáže predísť zahmleniu a vzduch vysuší.

 

zdroj: Giphy.com

 

4. Nebojte sa recirkulácie

Aby ste zo svojej klimatizácie dostali maximum, recirkulujte. Ján Hrnčíř, vedúci vývoja klimatizácií v Škode, dokonca hovorí, že v automatickom režime beží ich klimatizácia Climatronic väčšinu roka na "vnútornom obehu." Recirkulácia vzduchu má hneď niekoľko výhod. Prvou z nich je menšia nákladnosť udržiavania teploty. Predsa len je ľahšie znova ochladiť už chladný vzduch ako ťahať nový zvonka. Ďalšou výhodou je čistota. Keď je vzduch v recirkulačnom cykle, prechádza cez filter viackrát. Dýchame tak čistejší vzduch. Ak by ste sa náhodou báli, že po čase sa vzduch stane nedýchateľným, nemusíte mať strach. Autá sú vzduchotesné iba v akčných filmoch.

5. Nastavte vetráky, nevypínajte ich

Keď na nás fučí vzduch, zaslepíme vetrák. Logické, nie? Logické, ale nevhodné. Musíme stále pamätať na to, že pokiaľ nedovolíme ventilácií robiť si svoju prácu, vzduch začne v aute stáť. To znamená nepríjemné teplo spôsobené slnkom dopadajúcim cez sklo, prípadne okamžité zahmlievanie. V prípade, že vám vadí prúd vzduchu, skúste ho jednoducho presmerovať. Ideálny stav je vtedy, keď postranné prieduchy smerujú na okná a stredové do stredu medzi vodiča a spolujazdca. Nenechajte na seba dlhodobo fúkať studený vzduch. Ten vám môže spôsobiť zdravotné problémy.

Pri dodržaní všetkých bodov budete svoju klimatizáciu využivať nielen najefektívnejším, ale aj najzdravším spôsobom. Ak chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie v dobrom stave, určite nepodceňte údržbu. Dezinfekcia a výmena filtrov sú veľmi dôležité kroky, ktoré nesmiete zabudnúť.

 

 

 

zdroj: Giphy.com

Tagy

Pokračovať v čítaní