Autosuv.sk

Ostatné

Kúpil si Teslu z druhej ruky, automobilka mu na diaľku vypla funkcie

Muž, ktorý si v bazáre kúpil Teslu Model S, si zaplatil za plnú výbavu. Pár dní po zmene majiteľa mu však prestali fungovať niektoré funkcie. Automobilka to riešiť neplánuje.
Kúpil si Teslu z druhej ruky, automobilka mu na diaľku vypla funkcie

Muž, ktorý si v bazáre kúpil Teslu Model S, si zaplatil za plnú výbavu. Pár dní po zmene majiteľa mu však prestali fungovať niektoré funkcie. Automobilka to riešiť neplánuje.

O takomto prípade sme ešte nepočuli. Predstavte si, že si kúpite auto s plnou výbavou a na druhý deň k vám prídu technici a polovicu výbavy vám odoberú. Vraj vám totiž nepatrí. V podobnej situácií sa ocitol muž, ktorý si takto kúpil Teslu Model S z druhej ruky. Informuje o tom americký portál Jalopnik.

Američan, ktorý si svoje jazdené auto priniesol domov, bol vo viere, že vo svojom aute bude mať aj funkciu Autopilot a Full Self Driving. Počas prvých dní ju v ňom aj mal. Tri dni po kúpe mu ju však Tesla na diaľku zablokovala. Dôvod? Zákazník si za ňu vraj nezaplatil.

Celý problém je o niečo komplikovanejší, ako sa môže zdať. Začína pravdepodobne už v továrni automobilky. Tento konkrétny Model S bol totiž ako chybný kus vydražený na aukcií za výhodnejšiu cenu. Jeho problém však spočíval iba v jemnej nedokonalosti lícovania stredového displeja s rámom. Po jeho okrajoch začal vznikať žltý povlak. Inak však malo byť podľa dokumentácie auto v absolútnom poriadku a v najvyššej výbave vrátane oboch príplatkových výbav, ktoré dokopy stoja až 8000 dolárov.

Predajca si Teslu kúpil v novembri minulého roka. Tri dni po kúpe vykonala Tesla diaľkový audit a usúdila, že toto auto by nemalo mať Autopilota, ani FSD. V najbližšej aktualizácií sa ich preto rozhodla vypnúť. Medzitým však už Model S zmenil majiteľa, ktorý auto kúpil vo viere, že na základe kúpnej zmluvy predošlého majiteľa a automobilky bude auto v plnej výbave. Sklamanie z vypnutých systémov umocnilo ešte vyjadrenie Tesly.

Po kontaktovaní zákazníckeho centra dostal Američan vyjadrenie, že automobilka v poslednej dobe zaznamenala viacero prípadov, kedy sa do áut dostali aj funkcie, za ktoré si zákazníci nezaplatili. Preto vykonala audit a zistila, že sporný Model S je práve jedným z áut, pri ktorých došlo k chybnej konfigurácií. Na záver dodala, že ak o ne zákazník má záujem, môže si ich dokúpiť.

Na celý prípad reagoval aj samotný predajca spoločnosti United Traders, ktorý Teslu Model S kúpil priamo zo závodu. Vyjadril sa, že auto sám odskúšal a Autopilot na ňom skutočne bol. Svojmu svokrovi predal Model X so superrýchlym režimom Ludicrous, ktorý mu automobilka po dvoch mesiacoch od kúpy tiež zablokovala so slovami, že si ho nekúpil. Prípadov je vraj ešte viac priamo na užívateľských fórach.

Tagy

Pokračovať v čítaní