Autosuv.sk

Ostatné

Kupujete Maďarskú známku? Tento tip vám ušetrí desiatky eur

Ak si plánujete kúpiť diaľničnú známku v Maďarsku, tento návod vám ušetrí desiatky eur. Prečítajte si, ako na to.
Kupujete Maďarskú známku? Tento tip vám ušetrí desiatky eur

Diaľničná známka v Maďarsku je hotová alchýmia. Popri ročných si môžete kúpiť aj kratšie, podobne ako u nás. U našich južných susedov je ale nielen viacero rôznych známok na základe času, ale aj kategórie vozidla či územnej platnosti. Písali sme o nej TU.

Keď sme sa pozreli na proces kúpy diaľničnej známky, zarazila nás jedna vec. Pri poslednom objednávkovom okne je štandardne nastavené, že ak máte stránku v cudzom jazyku, úhrada známky bude realizovaná v eurách. Vtip je v tom, že výmenný kurz forintu a eura je na stránkach VirPay extrémne nevýhodný.

V čase tvorby tohto článku sa aktuálny kurz predaja devíz podľa kurzového lístka Tatra banky pohyboval na úrovni 1EUR = 325,93 HUF. Slovenská sporiteľňa vymieňala v kurze 1 EUR = 325,94 a ČSOB až 1 EUR = 326,86 HUF.

Stránka VirPay účtuje platby podľa výmenného kurzu 1 EUR = 264 HUF, čo znamená, že za každé euro dostanete približne o pätinu menej, ako by ste mali. A tento pätinový cenový rozdiel sa ukazuje už pri najlacnejších známkach. Ako príklad uvedieme celoplošnú známku pre osobné automobily, za ktorú si účtuje spoločnosť VirPay vrátane procesných poplatkov 14,02 EUR alebo 3700 HUF. Po prepočítaní dennými kurzmi sa dostávame na reálnu cenu známky pod 11,40 EUR. Ak by sme zobrali ročnú známku pre autobusy, vyjde nás na 780,20 eur alebo 205974 forintov. Pri prepočte denným kurzom sa cena pohybuje na úrovni 632 eur. A to už ide o cenový rozdiel takmer 150 eur, ktorý nie je zanedbateľný. Ako teda na to?

1. Dostaňte sa na platobnú stránku

Celá pointa našej rady tkvie v realizácií úhrady prostredníctvom maďarskej verzie stránky. Ak však nerozumiete po maďarsky, podobne ako my, budete to mať trochu komplikované, no nie nezvládnuteľné. Spočiatku sa musíte dostať na platobnú stránku. Stačí, keď na domovskej stránke webu zakliknete políčko "Purchase." V tomto momente nemusíte klikať na vašu kategóriu vozidla, ani typ známky. To si od vás portál vyžiada aj tak neskôr. Po zakliknutí tlačidla sa dostanete na stránku, ktorá vyzerá takto.

Zdroj: Screenshot VirPay

2. Zapamätajte si rozloženie polí a prepnite jazyk na maďarský

Ak nerozumiete po maďarsky, otvorte si stránku dvojmo alebo si zoberte slovník. V ďalšom kroku budete musieť prepnúť jazyk stránky na maďarský, keďže vo všetkých ostatných jazykoch ponúka stránka platbu iba v eurách. 

VirPay 2
Zdroj: Screenshot VirPay

3. S platbou pokračujte v maďarčine

Po tomto kroku už máte pred sebou maďarskú stránku, kde si musíte hore nanovo vybrať o aký druh diaľničnej známky máte záujem a vyplniť všetky údaje. Výmenný kurz sa už nezobrazuje, platíte vo forintoch s výmenným kurzom vašej banky.

Zdroj: Screenshot VirPay

 

Tagy

Pokračovať v čítaní