Autosuv.sk

Ostatné

Lexus oceňoval inovácie. Vyhral destilačný prístroj na slnečnú energiu

Destilačný prístroj na slnečnú energiu slúži na výrobu čistej pitnej vody zo znečistenej, alebo morskej.
Lexus oceňoval inovácie. Vyhral destilačný prístroj na slnečnú energiu

Hlavnú cenu súťaže Lexus Design Award 2021 získal projekt Mobilný destilačný prístroj na slnečnú energiu, ktorý využíva slnečné svetlo na prípravu čistej pitnej vody zo znečistenej alebo morskej vody.

Víťaz vzišiel spomedzi 2079 prihlásených

Technicky pomerne nenáročné riešenie, v ktorom sa snúbi lokálna výroba zdrojov s komunitnou architektúrou, slúži aj ako spoločné miesto na stretávanie ľudí. Jeho autorom je Novozélanďan Henry Glogau, čerstvý absolvent Kráľovskej dánskej akadémie v Kodani.

Vybraný bol zo šestice finalistov, ktorá vzišla z celkovo 2 079 prihlášok zo 66 krajín celého sveta, podaných do aktuálneho ročníka súťaže. Mobilný destilačný prístroj na slnečnú energiu najlepšie stvárňuje dizajn, smerujúci k lepšej budúcnosti na základe troch kľúčových princípov značky Lexus – predvídať, inovovať a zaujať.

Šestica finalistov premenila návrhy na funkčné prototypy

„Návrh bol v priebehu času stále vycibrenejší, funkčnejší a otvorenejší verejnosti. Pre všetkých účastníkov bola dôležitá schopnosť vyrobiť funkčný prototyp, ale v prípade víťaza možno poukázať na rozmanité možnosti systému, ktorý postupne prekonal hranice jednoduchého produktu alebo spotrebiča a stal sa mobilnou infraštruktúrou s možnosťou rozširovania,“ hovorí porotca Greg Lynn.

Medzinárodná súťaž Lexus Design Award, usporadúvaná od roku 2013, podporuje nádejných tvorcov z celého sveta. Cieľom súťaže je dosiahnuť prínosy pre spoločnosť cestou podpory návrhárov a tvorcov, ktorých diela majú potenciál utvárať lepšiu budúcnosť. Šestica finalistov získa vzácnu príležitosť premeniť svoje návrhy na prototypy pod odborným vedením popredných 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní