Autosuv.sk

Ostatné

Lexusy RX 450h preberú funkciu autonómnych mestských autobusov

Toyota spolu so startupom May Mobility a ďalšími partnermi spúšťa pilotný program autonómnej dopravy v americkom meste Indianapolis.
Lexusy RX 450h preberú funkciu autonómnych mestských autobusov

V meste Indianapolis netradične preberú úlohu mestských autobusov hybridné Lexusy RX 450h. Vozidlá sa budú pohybovať bez vodiča po pevných trasách a zastavovať na špeciálne vytýčených  zastávkach. 

Toyota Mobility Foundation (TMF), Energy Systems Network (ESN) a Indiana Economic Development Corporation (IEDC) spojili svoje sily so startupom  May Mobility, ktorý sa špecializuje na autonómne vozidlá a automatizovanú kyvadlovú dopravu. Spoločný projekt je pilotným programom autonómnej dopravy v americkom meste Indianapolis a jeho okolí. Ide o jeden z mnohých programov nadácie  TMF, ktorá sa zaoberá zvyšovaním mobility ľudí na celom svete s využitím moderných technológií. 

Programu sa zúčastní päť vozidiel Lexus RX 450h a jedno vozidlo Polaris GEM, prispôsobené na prepravu osôb na invalidných vozíkoch. Všetky vozidlá sú vybavené technológiou autonómneho riadenia spoločnosti May Mobility. Verejne dostupná bezplatná dopravná služba Together in Motion AV potrvá do 19. novembra 2021 roku a bude fungovať od pondelka do piatku v čase 7.00 – 19.00. 

Trasa vedie zo stanice Vermont na západ centra  mesta a zahŕňa aj nemocnice  IU Health University Hospital a Riley Hospital for Children. Na informačné tabule  s cestovným poriadkom boli umiestnené QR kódy, ktoré odkazujú na webovú stránku Together in Motion Indiana. Tam je možné s pomocou mapy Google skontrolovať trasu a polohu všetkých šiestich vozidiel, ktoré jazdia v rámci tohto programu a dozvedieť sa viac o technológii autonómnej jazdy. Vozidla prichádzajú na zastávky každých 10-15 minút.

Ešte pred spustením programu si obyvatelia Indianapolisu a fanúšikovia motoršportu mohli vyskúšať autonómne Lexusy RX 450h počas špeciálnej výstavy, spojenej s testovacími jazdami, ktorá sprevádzala 105. preteky Indy 500. V novembri, po ukončení pilotného servisu v hlavnom meste Indiany, sa program presunie do mesta Fishers v tom istom štáte.

Tagy

Pokračovať v čítaní