Autosuv.sk

Ostatné

Ľudový elektromobil od Volkswagenu bude extrémne lacný

Kompaktný crossover nemeckej značky zaútočí nielen dizajnom, ale predovšetkým cenou.
Ľudový elektromobil od Volkswagenu bude extrémne lacný

Rodina ID. od nemeckého Volkswagenu je víziou elektromobility, ktorú sa snaží automobilka pomaly ale isto napĺňať. Vozidlo, s ktorým príde v roku 2022, má potenciál odštartovať revolúciu vo svete alternatívneho pohonu. Jeho hlavnou devízou bude cena. Elektromobily sa cenovo priblížia prvýkrát k úrovni konvenčných vozidiel. Hovorí sa o cene iba 20 000 eur.

Kompaktný crossover od Volkswagenu bude podľa aktuálnych predpokladov veľkostne na úrovni modelu T-Roc. Ak sa im podarí auto skonštruovať skutočne v tejto veľkosti a so spomínanou cenovkou, spôsobí to prevrat v prístupe k elektromobilom. Dnes luxusné a čiastočne „hipsterské“ autá sa stanú ešte silnejšou konkurenciou pre spaľovacie motory. S polovičnou cenovkou Volkswagen doslova zahanbí prívlastok „ľudové auto,“ ktorým sa momentálne hrdí Model 3 od Tesly a dostane tak šancu zopakovať svoj historický kúsok.

Koncept Volkswagen ID.
Koncept Volkswagen ID. Zdroj: Volkswagen

Na mysli máme uvedenie pôvodného vozidla Volkswagen Chrobák. Ten sa ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia stal synonymom dostupnosti ešte pod názvom KdF Wagen.

Nový crossover z rodiny ID., ktorého meno ešte nie je známe, bude postavený na platforme MEB vyvinutej špeciálne pre elektromobily koncernu Volkswagen. Dojazd nebude prevratný, no ani neuspokojivo nízky. Dohady zatiaľ hovoria o dnes už priemerných 300 kilometroch. Za účelom stlačenia ceny sa pravdepodobne dočkáme iba pohonu predných kolies a relatívne strohého vybavenia. Ani samotná automobilka však presne nevie, kam sa technológia v priebehu najbližších štyroch rokov posunie. Presnejšie tvrdenia by preto mohli byť unáhlené.

Tagy

Pokračovať v čítaní