Autosuv.sk

Ostatné

Mazda CX-30 získala najlepšie hodnotenie ochrany dospelých v histórii Euro NCAP

Takmer perfektné skóre 99 % získala Mazda CX-30 za ochranu dospelých, a keďže výraznejšie nezlyhala ani v ďalších kategóriách, tak získala 5 hviezdičiek. Naopak, Opel Corsa sa najmä kvôli horšiemu výsledku v hodnotení asistenčných systémov musel uspokojiť so štyrmi hviezdič
Mazda CX-30 získala najlepšie hodnotenie ochrany dospelých v histórii Euro NCAP

Takmer perfektné skóre 99 % získala Mazda CX-30 za ochranu dospelých, a keďže výraznejšie nezlyhala ani v ďalších kategóriách, tak získala 5 hviezdičiek. Naopak, Opel Corsa sa najmä kvôli horšiemu výsledku v hodnotení asistenčných systémov musel uspokojiť so štyrmi hviezdičkami.

Hviezdou najnovšieho kola crash testov sa stala Mazda CX-30, keď zaznamenala vôbec najlepšie hodnotenie bezpečnosti dospelej posádky. Takmer perfektným 99 percentným hodnotením odsunula na nižšie miesta Mazdu 3, Alfa Romeo Giulia, Volvo XC60 a Volvo V40, ktoré získali 98 %. O niečo horšie už dopadla Mazda v hodnotení ostatných kategórií. Za ochranu detí získala slušných 86 %, za ochranu chodcov a zraniteľných účastníkov premávky 80 % a za asistenčné systémy 77 %. Vo finále jej to pohodlne stačilo na zisk plného počtu piatich hviezdičiek.

Okrem Mazdy získal 5 hviezdičiek aj Mercedes GLB a Ford Explorer. O niečo horšie so ziskom 4 hviezdičiek dopadol Opel Corsa. Po rovnakom výsledku sesterského modelu Peugeot 208 nejde o žiadne prekvapenie. V troch kategóriách mala Corsa výsledky postačujúce na 5 hviezdičkové hodnotenie. Kameňom úrazu sa stali asistenčné systémy, ktoré automaticky znamenali aj slabšiu ochranu zraniteľných účastníkov premávky. Systém automatického núdzového brzdenia totiž nerozoznáva cyklistov. Asistenčné systémy sú už tradične Achillovou pätou najmä menších a lacnejších modelov. Tento rok zatiaľ žiadne auto nedostalo menej ako 4 hviezdičky. Oproti minulému roku je to výrazný posun vpred, aj napriek prísnejším hodnotiacim kritériám v tomto roku.

AutoDospelíDetiChodciAsistenčné systémyPočet hviezdičiek
Mazda CX-3099 %86 %80 %77 %5
Mercedes GLB92 %88 %78 %74 %5
Opel Corsa              84 %86 %66 %69 %4
Ford Explorer87 %86 %61 %76 %5

Tagy

Pokračovať v čítaní