Autosuv.sk

Ostatné

Mení Musk názor na autonómne riadenie? Prototyp Tesly dostal LiDAR

Musk v minulosti označil LiDAR za drahý a nepotrebný. Dokonca ho prirovnal ku kope slepých čriev, ktoré nepotrebujete. Teraz sa LiDAR objavil na testovacom prototype Tesly Model Y.
Mení Musk názor na autonómne riadenie? Prototyp Tesly dostal LiDAR Tesla.com

Približne pred dvoma rokmi sa Elon Musk nechal počuť, že LiDAR je pre autonómnu jazdu drahý a nepotrebný. Prirovnal ho k slepému črevu. "Jeden appendix je zlý, ale teraz ich máte celú kopu. Uvidíte, je to absurdné," komentoval úlohu LiDARu v tom čase Musk.

LiDAR je senzor, ktorý využíva laserové svetlo pre meranie vzdialenosti objektov a slúži na vytvorenie 3D obrazu okolia vozidla. Najväčšou nevýhodou je momentálne jeho cena. Tak isto má problém rozpoznať objekty a plastovú tašku si môže pomýliť s pneumatikou. Na druhej strane sa naň možno lepšie spoľahnúť pri slabšej viditeľnosti v hmle či za dažďa. Veľká časť automobiliek a spoločností, vyvíjajúcich autonómne riadenie, sa preto spolieha na kombináciu LiDARu, kamier a ďalších senzorov. Tesla vidí budúcnosť autonómneho riadenia bez LiDARu.

Grayson Brulte, expert na autonómne jazdenie, však teraz zachytil Teslu Model Y s evidenčným číslom, patriacim priamo automobilke Tesla aj s prídavným zariadením na streche. "Som si na 99,9 % istý, že je to H LiDAR spoločnosti Luminar. Luminar mi oznámilo, že je to ich LiDAR a môžete to posúdiť na obrázku", citoval portál InsideEVs Graysona Brulta. Vozidlo odfotil v Palm Beach na Floride.

Luminar H, alebo Hydra je LiDAR určený pre testovanie a vývojový program. Luminar ponúka aj ďalší LiDAR Iris, ktorý bude slúžiť pre sériovú výrobu. Testovanie LiDARu ešte nie je dôkazom, že Musk a Tesla definitívne zmenila názor na použitie LiDARu. To nám ukáže až budúcnosť.

Tagy

Pokračovať v čítaní