Autosuv.sk

Ostatné

Mercedes a Rivian začínajú spoluprácu na výrobe elektrických vanov

Portfólio automobiliek rozšíria dva veľké transportéry. Vyrábané budú v spoločnej fabrike v strednej/východnej Európe.
Mercedes a Rivian začínajú spoluprácu na výrobe elektrických vanov Mercedes - ilustračné foto

Snaha o znižovanie nákladov spája automobilky po celom svete a to doslova. Partnerstiev naprieč automobilovým sektorom je stále viac a teraz pribudne nová dvojica. Mercedes-Benz a Rivian totiž podpísali Memorandum o porozumení pre strategické partnerstvo a spoločnú výrobu elektrických vanov.

Americký Rivian má vo svojom portfóliu ešte len prvé modely určené pre zákazníkov. Elektromobily R1T a R1S sú vlajkovými loďami spoločnosti, okrem nich ponúka Rivian ešte EDV (Electric Delivery Van) - dodávkové vozidlo na poslednú míľu.

História Mercedesu a elektrických vanov siaha do roku 2010 k modelu Vito E-Cell. V súčasnosti ponúka štyri elektrické batériové transportéry: eVito skriňová dodávka, eSprinter, eVito Tourer a EQV. S novým modelom eCitan a pripravovaným modelom EQT bude portfólio vanov čoskoro kompletne elektrifikované.

Mercedes spolu s Rivianom plánujú vytvoriť spoločný výrobný podnik s cieľom investovať a prevádzkovať továreň v Európe na výrobu veľkých elektrických transportérov pre Mercedes-Benz Vans a Rivian, a to už o niekoľko rokov.

Automobilky chcú vybudovať úplne nový výrobný závod, zameraný na čisto elektrické vozidlá s využitím existujúcej lokality Mercedes-Benz v strednej/východnej Európe. Mercedes vo svojej tlačovej správe neupresnil, pri ktorom existujúcom závode nová fabrika vznikne.

V budúcnosti sa vďaka spojeniu Mercedesu a Rivianu dočkáme dvoch veľkých transportérov. Jeden bude založený na platforme VAN.EA (MB Vans Electric Architecture) teda čisto elektrickej platforme divízie Mercedes-Benz Vans a druhý založený na druhej generácii platformy elektrického vanu Rivian Light Van (RLV).

Tagy

Pokračovať v čítaní