Autosuv.sk

Ostatné

Mercedes S 126 z roku 1982 s nájazdom 36 000 km je na predaj. Zoznámte sa s jeho históriou

Priekopník s moderným dizajnom a technologický vzor s airbagom, optimalizovanou aerodynamikou a konzekventne zníženou hmotnosťou: toto všetko reprezentuje Mercedes-Benz Triedy S konštrukčného radu 126, ktorý bol predstavený pred 40 rokmi v septembri roku 1979 vo Frankfurte.
Mercedes S 126 z roku 1982 s nájazdom 36 000 km je na predaj. Zoznámte sa s jeho históriou

Priekopník s moderným dizajnom a technologický vzor s airbagom, optimalizovanou aerodynamikou a konzekventne zníženou hmotnosťou: toto všetko reprezentuje Mercedes-Benz Triedy S konštrukčného radu 126, ktorý bol predstavený pred 40 rokmi v septembri roku 1979 vo Frankfurte.

Priekopník s moderným dizajnom a technologický vzor s airbagom, optimalizovanou aerodynamikou a konzekventne zníženou hmotnosťou: toto všetko reprezentuje Mercedes-Benz Triedy S konštrukčného radu 126, ktorý bol predstavený pred 40 rokmi v septembri roku 1979 na medzinárodnej automobilovej výstave (IAA) vo Frankfurte nad Mohanom. V súčasnosti sú sedany vyššej triedy, ako aj kupé tohto konštrukčného radu, vyrobené od roku 1981, obľúbené youngtimery tejto značky. Vyhľadávané vozidlo je práve k dispozícii v obchode s vozidlami ALL TIME STARS Mercedes-Benz Classic.

Mercedes S konštrukčného radu 126 (18 obrázkov v galérii)

Premiéra

V septembri 1979 značka Mercedes-Benz na výstave IAA vo Frankfurte predstavila novú generáciu sedanov vyššej triedy - Triedy S (konštrukčný rad 126). Ich modelová paleta najprv zahŕňala sedem typov; na výber boli štyri motory (od 2,8-litrového šesťvalcového motora s karburátorom, ktorý dosahoval výkon 115 kW/156 k, až po 5,0-litrový motor V8 so vstrekovaním benzínu a výkonom 176 kW/240 k), ako aj dva varianty karosérie – okrem normálnej verzie bol dostupný aj predĺžený variant, ktorý sa pri sedanoch vyššej triedy ponúkal už dve generácie. Zväčšenie rázvoru kolies o 140 milimetrov (3 075 milimetrov namiesto 2 935 milimetrov) bolo tentokrát výraznejšie a ako zvyčajne prispelo k zväčšeniu priestoru na nohy v oblasti zadných sedadiel a zväčšeniu šírky na nastupovanie v priestore zadných bočných dverí.

Mercedes-Benz 280 SE Triedy S konštrukčného radu 126, rok výroby 1982. Vozidlo v ponuke ALL TIME STARS má veľmi nízky jazdný výkon takmer 36 000 kilometrov a absolútne kompletnú výbavu.

Nestarne

Svojím vzhľadom Trieda S konštrukčného radu 126 najprv pre mnohých pozorovateľov pôsobila triezvo a jednoducho. Avšak čoskoro sa jej dizajn prejavil ako pokrokový. Aj vďaka tomu si tento konštrukčný rad zachoval status nadčasového a obľúbeného youngtimera. V súčasnosti je model 280 SE z roku 1982 v ponuke v obchode ALL TIME STARS s mimoriadne nízkym nájazdom: počítadlo ukazuje len približne 36 000 kilometrov. Tomuto nájazdu zodpovedá aj vynikajúci celkový stav – ALL TIME STARS toto vozidlo ponúka v edícii Collectors Edition. Výbava je absolútne rozsiahla, vrátane hnedých kožených sedadiel. Hlavným miestom používania tejto Triedy S bol portugalský ostrov Madeira. K vozidlu patrí množstvo dokumentov o jeho histórii, ako aj kompletný súbor dokumentov vozidla vrátane servisnej knižky, návodov na obsluhu a kompletného náradia vozidla. Pred predajom prejde 280 SE technickou prehliadkou, novou generálnou a emisnou kontrolou a získa dvanásťmesačnú záruku ALL TIME STARS.

Nadčasová elegancia 

Charakteristické dizajnové prvky novej Triedy S sa prejavujú takpovediac od pása nadol. Prvýkrát na osobnom motorovom vozidle značky Mercedes-Benz neboli použité klasické nárazníky, ale nárazníky s veľkými rozmermi a plastovým povrchom, ktoré sú plynulo integrované v spojleri predného a zadného nárazníka. Vizuálne prepojenie spojlera predného a zadného nárazníka vytvárajú široké bočné ochranné lišty z plastu, ktoré sú umiestnené medzi výrezmi pre kolesá vo výške nárazníkov.

Mercedes-Benz Triedy S sedan konštrukčného radu 126 (1979 až 1992). Tento konštrukčný rad je prvé sériové vozidlo značky Mercedes-Benz, ktoré bolo dôsledne vyvíjané a vytvárané so zreteľom na aerodynamiku. Výsledok: s hodnotou cw 0,36 už na konci 70. rokov minulého storočia pri medzinárodnom porovnaní tento konštrukčný rad obsadil vrcholovú pozíciu vo svojom segmente.

Pohony

Oba osemvalcové motory predchádzajúceho konštrukčného radu 116 boli nahradené dvoma prepracovanými agregátmi so zväčšeným zdvihovým objemom a kľukovou skriňou z ľahkého kovu. Motor s objemom 5,0 litra, ktorý nahradil 4,5-litrový agregát zo šedej liatiny, je už známy z modelu 450 SLC 5.0 (C 107), 3,8-litrový motor z ľahkého kovu vznikol z verzie 3,5-litrového motora V8 s blokom zo šedej liatiny. Nové motory V8 majú vyšší výkon a zároveň nižšiu hmotnosť. Umožňujú zlepšené jazdné výkony pri nižšej spotrebe benzínu. V ponuke bez zmeny ostali verzie 2,8-litrového šesťvalcového motora s karburátorom a so vstrekovaním paliva. Na export do USA bolo aj v prípade konštrukčného radu 126 v ponuke dieselové vyhotovenie. Verzia 300 SD Turbodiesel, podobne ako predchádzajúci model, ponúka 3,0-litrový päťvalcový motor s prepĺňaním, ktorého výkon je však zvýšený o 7,4 kW (10 k) na 92 kW (125 k).

Efektívnosť

Pri vývoji nového konštrukčného radu boli okrem zvýšenia komfortu jazdy a bezpečnosti hlavným cieľom opatrenia na zníženie spotreby energie. Materiály so zníženou hmotnosťou a optimalizovaná aerodynamika pomohli novej Triede S dosiahnuť spotrebu paliva, ktorá bola o desať percent nižšia ako v prípade predchádzajúcich modelov.

Menší odpor vzduchu

Od 70. rokov minulého storočia, a teda v čase prvých veľkých ropných kríz, získala aerodynamika ohromný význam. Konštrukčný rad 126 je prvé sériové vozidlo značky Mercedes-Benz, ktoré bolo dôsledne vyvíjané a vytvárané so zreteľom na aerodynamiku. Výsledok: s hodnotou cw 0,36 už na konci 70. rokov minulého storočia pri medzinárodnom porovnaní tento konštrukčný rad obsadil vrcholovú pozíciu vo svojom segmente. Hodnota cw predchádzajúceho konštrukčného radu ešte dosahovala úroveň 0,41.

Mercedes-Benz Triedy S sedan konštrukčného radu 126 (1979 až 1992). Tento konštrukčný rad je prvé sériové vozidlo značky Mercedes-Benz, ktoré bolo dôsledne vyvíjané a vytvárané so zreteľom na aerodynamiku. Výsledok: s hodnotou cw 0,36 už na konci 70. rokov minulého storočia pri medzinárodnom porovnaní tento konštrukčný rad obsadil vrcholovú pozíciu vo svojom segmente.

Zadržiavacie systémy

V roku 1981 bol v konštrukčnom rade 126 prvýkrát použitý airbag vodiča. Najprv sa poskytoval ako mimoriadna výbava a pri čelnom náraze v kombinácii s bezpečnostným pásom poskytoval výrazne lepšiu ochranu pred zraneniami. Od tohto roku značka Mercedes-Benz ponúkala napínač bezpečnostného pásu spolujazdca. Aj tento bezpečnostný prvok bol dostupný ako mimoriadna výbava. Efektívne znižuje uvoľnenie pásu, vďaka čomu bezpečnostný pás pri hroziacom náraze optimálne drží osobu v sedadle. V roku 1988 spolu s modernizáciou modelu zažil svoju svetovú premiéru aj airbag spolujazdca.

Mercedes-Benz Trieda S sedan, konštrukčný rad 126. Označenie SRS AIRBAG vyrazené vo volante a obložení prístrojovej dosky odkazuje na to, že toto vozidlo je vybavené napínačmi bezpečnostných pásov a airbagmi pre vodiča a spolujazdca. Skratka SRS pochádza z názvu Supplementary Restraint System – prídavný bezpečnostný záchytný systém.

Bezpečnosť pri náraze

Karoséria bola skonštruovaná podľa najnovších poznatkov z výskumu, zameraného na bezpečnosť. Vďaka novým konštrukčným princípom dokázal bezpečnostný rám priestoru pre cestujúcich, ktorý mal menšiu hmotnosť ako v prípade konštrukčného radu 116, odolať aj nárazu s čiastočným prekrytím (anglicky Offset Crash) pri rýchlosti v čase nárazu 55 km/h bez poškodení. Sedany konštrukčného radu 126 ako prvé sériové vozidlá na svete spĺňali kritérium asymetrického čelného nárazu.

Detaily pre vyššiu bezpečnosť

Vozidlo má množstvo iných charakteristických bezpečnostných prvkov. Patrí k nim napríklad aj elektricky nastaviteľný stĺpik riadenia (mimoriadna výbava od roku 1985), automatický samosvorný diferenciál pre modely so šesťvalcovým motorom, ako aj regulácia preklzávania hnacích kolies pre modely s motorom V8 (všetky prvky boli súčasťou mimoriadnej výbavy od roku 1985).

Do roku 1991 v priebehu dvanásťročného obdobia výroby opustilo výrobné haly v Sindelfingene spolu 818 036 sedanov. Od roku 1981 do roku 1991 sa okrem toho vyrobilo 74 060 vozidiel kupé SEC (C 126). Konštrukčný rad 126 je preto najúspešnejším konštrukčným radom vyššej triedy vozidiel v histórii podniku.

zdroj: Mercedes

Tagy

Pokračovať v čítaní