Autosuv.sk

Ostatné

Meteorologická stanica pod sklom zabráni jeho zarosen

Zarosili sa vám po cvičení sklá v aute? Ford to vyriešil osadením "meteorologickej stanice" na čelné sklo.
Meteorologická stanica pod sklom zabráni jeho zarosen Ford

Mnohí z nás po sviatočnom prejedaní sa vyrážajú za športom, či už sa rozhodnú behať, bicyklovať, alebo zacvičiť si v posilňovni. Keď však nasadneme po náročnej fyzickej aktivite do auta, vzniká problém - zarosenie vnútornej strany čelného skla. A tým sa naša cesta domov zbytočne predĺži o pár minút.

Automaticky aktivuje klimatizáciu

Novinka vo vozidlách Ford však tomuto problému dokáže zabrániť. Meteorologická stanica na čelnom skle dokáže zaznamenať vlhkosť vo vzduchu kabíny, ako aj zmeny teploty samotného skla. Na základe toho v prípade potreby automaticky aktivuje klimatizáciu a zvolí požadované nastavenie prúdenia vzduchu, aby sa zabránilo zaroseniu čelného skla.

„Čakať, kým sa vám po cvičení vyčistí zahmlené čelné sklo, je trochu nepríjemné – ale jazdiť bez toho, aby ste jasne videli na cestu pred sebou, môže byť nebezpečné. Táto technológia predvída problém a rieši ho bez toho, aby o tom vodič vôbec vedel,“ informoval Ingo Krolewski, vedúci Odboru regulácie teploty a vlastností klimatizačných systémov spoločnosti Ford of Europe.

Stanica má kompaktné rozmery

Meteorologická stanica je umiestnená na čelnom skle v blízkosti spätného zrkadla. Systém má rozmery 5 x 3 cm a skladá sa z viacerých snímačov. Jeho najnovšia verzia, ktorou sú už vybavené modely SUV Ford Kuga a Explorer, zároveň prispieva k znižovaniu spotreby paliva aj emisií CO2 vďaka obmedzeniu používania kompresora klimatizácie.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní