Autosuv.sk

Ostatné

Motor-Car Group mení majiteľa

Vďaka akvizícii Motor-Car Group so 17 obchodnými zastúpeniami na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike, expanduje Hedin Mobility Group do strednej a východnej Európy.
Motor-Car Group mení majiteľa

Wiesenthal Autohandels AG dnes oznámila dohodu so skupinou Hedin Mobility Group o predaji 100 % akcií spoločnosti Motor-Car Bratislava spol. s r.o. (Motor-Car Group).

Strategické rozhodnutie skupiny Wiesenthal prestať investovať do automobilového priemyslu započalo predajom 8 pobočiek vo východnom Rakúsku v roku 2018. V roku 2020 nasledoval predaj spoločnosti AVAG v Nemecku a predaj zvyšných 6 pobočiek švajčiarskej spoločnosti  Merbag SA vo Viedni. Ukončenie tejto kapitoly v histórii firmy sa dovŕšilo predajom skupiny Motor-Car spoločnosti Hedin Mobility Group.

História skupiny Motor-Car je dlhá a úspešná. Spoločnosť Motor-Car, ktorú začali na zelenej lúke páni Glatz a Wiesenthal, sa vyvinula na významného hráča v oblasti maloobchodného predaja automobilov v regióne. V roku 2021 Motor-Car Group zamestnávala 1 100 ľudí a mala obrat 445 mil. a cca 10 000 predaných áut.

"V spoločnosti Hedin Mobility Group sme našli správneho vlastníka pre Motor-Car a jej zamestnancov, aby sme mohli čeliť výzvam budúcnosti v automobilovom priemysle. Vďaka tvrdej práci a oddanosti našich zamestnancov za posledné tri desaťročia odovzdávame firme Hedin Mobility Group silnú Motor-Car Group. Hedin Mobility Group je rodinná, podnikateľsky riadená automobilová skupina, ktorá za posledné roky preukázala silný rast výnosov aj finančného výsledku a má jasnú ambíciu stať sa celoeurópskym automobilovým hráčom", povedal Henrik Starup-Hansen, generálny riaditeľ Wiesenthal Autohandels AG.

"Sme radi, že môžeme privítať Motor-Car v skupine Hedin Mobility Group. Široká škála značiek skupiny Motor-Car s hlavnými značkami Mercedes-Benz a Kia  v kombinácii s jej vedúcim postavením na miestnom trhu, poskytne významné obchodné synergie a obchodné príležitosti pri rozširovaní operácií našej skupiny do strednej a východnej Európy. Okrem toho sa tiež tešíme, že do nášho rastúceho portfólia značiek pridáme Hyundai a MAN" povedal Anders Hedin, majiteľ a generálny riaditeľ Hedin Mobility Group.

"Tešíme sa, že sa staneme súčasťou silnej nadnárodnej spoločnosti Hedin Mobility Group. Okrem obchodnej synergie je to príležitosť uplatniť bohaté skúsenosti z iných európskych trhov, posilniť našu pozíciu a predstaviť úplne nové služby mobility našim zákazníkom na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku. Našou filozofiou je neustále napredovať. V spolupráci s Hedin Mobility Group dokážeme spoločne čeliť veľkým výzvam a nastávajúcim zmenám v automobilovom priemysle," dodal Matúš Brečka, generálny riaditeľ Motor-Car.

Prevod podniku sa očakáva v treťom štvrťroku 2022. Transakcia podlieha ešte schváleniu úradov pre hospodársku súťaž.

Motor-Car Group

Dohoda medzi Andrejom Glatzom a rakúskou spoločnosťou Wiesenthal položila v roku 1989 základ skupiny Motor-Car.

Po udalostiach v roku 1989 bola dňa 24. októbra 1990 zaregistrovaná spoločnosť Motor-Car Wiesenthal & Co, spol. s r.o.  a stala sa tak prvým predajcom značky Mercedes-Benz na Slovensku.

Od tohto momentu sa predajná a servisná sieť rýchlo rozrástla. Krátko na to bol založený Mercedes-Benz Financial Services, sprevádzaný rozvojom predajnej a servisnej siete pre úžitkové a nákladné vozidlá, ako aj pridávaním nových značiek do portfólia.

V roku 2001 sa pôvodná spoločnosť Motor-Car Wiesenthal & Co rozdelila na dva subjekty: Motor-Car Wiesenthal & Co, spol. s r.o. (nová spoločnosť), ktorá zdedila úlohu generálneho distribútora Mercedes-Benz na Slovensku, a Motor-Car Bratislava spol. s r.o. ktorá prevzala maloobchod a vlastníctvo dcérskych spoločností. Tá sa do roku 2019 rozrástla na sieť 49 prevádzok na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku.

Na prelome rokov 2019 a 2020 prešla spoločnosť rozsiahlymi štrukturálnymi zmenami. Sedem obchodných zastúpení prešlo do vlastníctva miestnych partnerov. Pozíciu generálneho riaditeľa Motor-Car Bratislava prevzal Ing. Matúš Brečka. Motor-Car Group si ponechala 11 prevádzok na Slovensku, 4 v Českej republike a 2 v Maďarsku. Sortiment zastupovaných značiek však zostal nezmenený.

Pokračovať v čítaní