Autosuv

Ostatné

Mustang Cobra Jet 1400: Prvý prototyp čisto elektrického dragstera od Fordu

Neohluchnete a neminie sa ani kvapka paliva. Očakáva sa však, že štvrť míle zdolá do 8 sekúnd rýchlosťou viac ako 274 km/h. Tím Ford Performance po prvýkrát predstavil výnimočný továrenský dragster Mustang Cobra Jet s čisto elektrickým pohonom.
Mustang Cobra Jet 1400: Prvý prototyp čisto elektrického dragstera od Fordu

Prototyp Mustang Cobra Jet 1400, napájaný z akumulátorov, je skonštruovaný tak, aby mal výkon vyše 1 400 koní a okamžite dostupný krútiaci moment na úrovni 1 491 Nm, čím preukáže schopnosti elektrického pohonu v jednom z najnáročnejších pretekárskych prostredí.

Spoločnosť Ford vždy využívala motoristický šport na demonštráciu inovácií,“ povedal Dave Pericak, globálny riaditeľ divízie Ford Icons. „Elektrické pohonné jednotky nám umožňujú dosiahnuť úplne nový druh výkonu a čisto elektrický prototyp Cobra Jet 1400 je jedným z príkladov, ako posunúť nové technológie na absolútny limit. Sme radi, že môžeme predviesť, čo je možné práve v tomto vzrušujúcom roku, keď sa do rodiny modelov Mustang pripojí aj čisto elektrický Mustang Mach-E.“

Po premiére čisto elektrického SUV Ford Mustang Mach-E je prototyp Mustang Cobra Jet 1400 v poradí druhým elektrickým Mustangom. Cobra Jet 1400 zároveň vzdáva česť originálnemu modelu Cobra Jet, ktorý na konci 60. rokov ako prvý dominoval na tratiach pre dragstery a stále je hnacou silou dnešných pretekov dragsterov.

Tento projekt bol výzvou pre nás všetkých v tíme Ford Performance, ale výzvou, na ktorú sme sa veľmi tešili,“ povedal Mark Rushbrook, globálny riaditeľ tímu Ford Performance Motorsports. „Projekt Cobra Jet 1400 sme vnímali ako príležitosť začať vyvíjať elektrickú pohonnú jednotku v pretekárskom automobile, s ktorým sme už mali množstvo skúseností. Mohli sme porovnávať kritériá výkonnosti, ktoré sme chceli dosiahnuť a prekonať. Bol to fantastický projekt a dúfame, že len prvý z mnohých, ktoré čakajú na náš tím Ford Performance Motorsports.“

Tím Ford Performance pokračuje v testovaní prototypu Cobra Jet 1400 pred svetovým debutom koncom tohto roka na pretekoch dragsterov, kde sa fanúšikovia, médiá aj konkurenti stretnú s týmto pretekárskym autom a uvidia, čo všetko dokáže na asfalte.

 

Zdroj: Ford

Pokračovať v čítaní