Autosuv.sk

Ostatné

Na cesty prichádza retro Berlingo 2CV Fourgonnette

Objednávky na Berlingo v retro šate sú otvorené od 1. októbra. S výrobou sa začne v roku 2023.
Na cesty prichádza retro Berlingo 2CV Fourgonnette

Prísť s originálnym dizajnom dodávky je náročné. Základný tvar je daný a priestoru na originálne nápady dizajnérov málo. Výnimkou môže byť malosériový model a Citroen s talianskym výrobcom karosérií Caselani jeden taký pripravil.

Dizajnéri zobrali model Berlingo a prerobili ho podľa vzoru historického vozidla 2CV Fourgonnette. Úžitková dodávka z roku 1951 nie je až tak známa ako pôvodný Citroen "kačica" 2CV. Teraz nám ho pripomenie Berlingo 2CV Fourgonnette. Vdýchnuť Berlingu retro vzhľad nebolo jednoduché, veď tvar pôvodného 2CV Fourgonnette a Berlinga je veľmi rozdielny.

"Ako vzdialený potomok bolo Berlingo kompletne navrhnuté ako pocta Citroenu 2CV z 50. rokov. Bola to vzrušujúca výzva, pretože pôvodná dodávka mala úplne iné proporcie. Mal veľmi krátky predný previs, peknú dlhú kapotu a vizuálne samostatný batožinový priestor, veľmi odlišné od Berlinga. Zameral som sa teda viac na celkový evokujúci aspekt pôvodného vozidla, než aby som napínal jednotlivé dizajnové prvky, aby vyzerali ako 2CV Fourgonnette,“ vysvetľuje dizajnér Caselani David Obendorfer.

Berlingo ostáva pod povrchom rovnaké, svoju tvár však zmenilo kompletne. Predný nárazník a blatníky sú zo sklolaminátu, kapota dostala tvar písmena V a dopĺňa ich retro predná maska. Okrúhle svetlá vystupujú do priestoru a sú oddelené od kapoty.

Vzadu má Berlingo 2CV Fourgonnette dve oblé okná a okrúhle svetlá. Dizajn dotvárajú horizontálne línie po bokoch karosérie a vzadu. Zatiaľ nie je jasné, aký pohon bude mať Berlingo 2CV Fourgonnette. Do úvahy pripadajú spaľovacie motory PureTech, ale vylúčiť nemôžeme ani elektrickú verziu.

Caselani začne prijímať objednávky od 1. októbra a vyrábať s licenciou od Citroenu začne začiatkom roka 2023. Najskôr bude dostupný úžitkový model, neskôr ponuku rozšíri aj osobná verzia.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní