Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 2: Highway 10 (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Druhou je arabská Highway 10. Najdlhšia rovná cesta na svete.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 2: Highway 10 (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Ak sa vyberiete hľadať najrovnejšiu cestu sveta, je jasné, že to určite bude mimo Európy. Historická situácia svetadiela jednoducho nedovolila utvoriť hranice tak, aby boli cesty rovné. Obzvlášť, ak sa tento faktor spojí s členitosťou európskeho terénu.

V skutočnosti je potrebné hľadať v krajine, ktorá má perfektné podmienky pre automobilizmus, príjemné počasie a nie príliš členitý terén. I keď sa v kategórií najdlhšej a najrovnejšej cesty sveta odhady rozchádzajú, väčsina zdrojov ukazuje práve na Highway 10 v Saudskej Arábií. Jej celková dĺžka bez akejkoľvek zákruty predstavuje neuveriteľných 225 kilometrov.

Pri dodržiavaní maximálnych rýchlostí to znamená, že by ste teoreticky mohli zamknúť volant, nastaviť tempomat a ísť si pospať na neuveriteľné dve hodinky bez toho, aby akákoľvek zákruta spôsobila, že zídete z cesty.

 

Saudská Arábia však nie je známa iba touto cestou. V tejto krajine sa totiž nachádza ešte jedna cesta, ktorá síce nie je až tak rovná, ale je oveľa dlhšia. Ak by sme jej odpustili asi štyri drobné oblúky, Highway 85 by predstavovala so svojou dĺžkou 1120 kilometrov bezkonkurenčne najdlhšiu rovnú cestu sveta. V Saudskej Arábií sa nachádza až neuveriteľných 221  372 kilometrov ciest a prvenstvo drží aj v solárnej energií. Postavila totiž tunel, ktorý je ako prvý na svete napájaný čisto solárnou energiou.

Tagy

Pokračovať v čítaní