Autosuv.sk

Ostatné

Nárazové testy Euro NCAP má za sebou Kodiaq, Micra a Suzuki Swift

Pasívna bezpečnosť dnešných áut je na porovnateľnej úrovni. Rozdiel v hodnotení spôsobuje prítomnosť asistenčných systémov v štandardnej výbave.

Pasívna bezpečnosť dnešných áut je na porovnateľnej úrovni. Rozdiel v hodnotení spôsobuje prítomnosť asistenčných systémov v štandardnej výbave.

Nezávislé konzorcium Euro NCAP, zaoberajúce sa nárazovými skúškami vozidiel, zverejnilo výsledky testov bezpečnosti pre štvoricu nových modelov. Podľa očakávania získali maximálny počet päť hviezdičiek Škoda Kodiaq a MINI Countryman. O niečo horšie dopadli Nissan Micra a Suzuki Swift. Rozdiel v ochrane posádky nebol veľmi výrazný. Všetky vozidlá získali päť hviezdičiek za ochranu dospelých. Micra so Swiftom majú horšie celkové hodnotenie pre zaostávanie v oblasti asistenčných systémov. Micra v štandardnej výbave získala štyri hviezdičky a Swift iba tri hviezdičky. Pri testovaní modelov s príplatkovou výbavou a teda aj s doplnenými asistenčnými systémami získali oba modely o hviezdičku viac.

Euro NCAP svoje testy z roka na rok sprísňuje a vytvára tak tlak na automobilky v oblasti bezpečnosti. V minulosti to urýchlilo nasadenie airbagov do vozidiel a dnes je hlavný tlak na prítomnosť asistenčných systémov, ktoré sa v hojnejšej miere začínajú objavovať aj v menších a lacnejších autách. Medzi kontrolované asistenčné systémy sa radí napríklad asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, automatické núdzové brzdenie, ale aj upozornenie na nezapnutý pás.

Crash test

zdroj: Youtube

Tagy

Pokračovať v čítaní